Typowa drukarka laserowa
Wiemy dużo o drukarkach, ale czas pomówić o różnych jej odmianach. Zapewne każdy z nas miał do czynienia z drukarką atramentową, dziś weszła w życie drukarka laserowa. Każdy z nas zna osobę, która posiada taką drukarkę w domu, ale tak naprawdę nie wnikaliśmy nigdy w jej budowę. Dziś się tym zajmiemy.
Drukarka laserowa jest to rodzaj drukarki, która wykorzystuje w procesie drukowania lasera światła LED. Tak, ale jak to się dzieje, że wszystko ląduje na papierze? Chociażby tak, że naelektryzowana dioda LED bębna światłoczułego w ten sposób, aby naniósł on odpowiednią ilość tonera z zasobnika na drukowaną powierzchnię, który po utrwaleniu w podwyższonej temperaturze utworzy wydruk. Wydaje się proste?
Drukarka laserowa charakteryzuje się bardzo wysoką jakością wydruku. Druk jest zwykle wodoodporny i o dużej trwałości. Ogólnie tego typu drukarki można podzielić na kolorowe, wykorzystujące przeważnie 4 różne tonery CMYK, i monochromatyczne – używające wyłącznie jednego, czarnego tonera. Model CMYK z kolei jest modelem graficznym. Znać go powinien praktycznie każdy grafik, dla człowieka nie jest to wymagająca wiedza. Wystarczy, że wie jak pracuje drukarka laserowa.
Warto wspomnieć o tym, kiedy tak naprawdę pojawiła się na świecie drukarka laserowa. Pierwsza drukarka laserowa Xerox 9700 została zbudowana w roku 1977 przez firmę Xerox. Jej twórcą był Gary Starkweather. Drukarka kosztowała 350.000 dolarów i umożliwiała monochromatyczny, dwustronny druk z rozdzielczością 300 dpi i z prędkością 120 stron na minutę. Xerox 9700 był urządzeniem o sporych rozmiarach, co uniemożliwiało zastosowanie go w niewielkim pomieszczeniu – był sterowany przez PDP-11 i przeznaczony głównie do współpracy z komputerami typu mainframe.
Drukarka laserowa z pewnością miała wyprzeć drukarki atramentowe, na których czasami pojawiały się plamy atramentu. Zwłaszcza wtedy, kiedy mieliśmy do czynienia z nieszczelnością pojemnika przetrzymującego tusz. Drukarka laserowa drukuje na kilka etapów. Pierwszy etap to Przygotowanie wałka – wałek pokryty materiałem światłoczułym, np. selenem, OPC lub krzemem, jest elektryzowany. Drugi etap to Naświetlanie – wałek naświetlany jest światłem lasera lub linijki diodowej LED, co powoduje, że miejsca naświetlone na wałku tracą swój ładunek elektryczny. Wyróżnia się jednak dwa odmienne podejścia do tego procesu. W drukarkach typu write-black miejsca naświetlone odpowiadają punktom, które mają być zadrukowane, technika ta zapewnia uzyskanie głębszej czerni. W drukarkach write-white miejsca naświetlone odpowiadają punktom, które mają pozostać niezadrukowane, technika ta zapewnia dokładniejszy druk detali.
Wydruk kolorowego obrazu polega na kolejnym naświetlaniu bębna światłoczułego i drukowaniu poszczególnych barw składowych przy pomocy grupy czterech tonerów o kolorach z zestawu barw CMYK, dlatego technologia druku w kolorze na drukarkach laserowych jest nieco odmienna. Jeśli kolorowa drukarka laserowa posiada tylko jeden bęben światłoczuły, to drukowanie musi przebiegać w czterech etapach, tzn. papier przebiega czterokrotnie pod bębnem – dla nałożenia każdego koloru z osobna.
Jak widać drukarka laserowa jest postępem techniki, dzięki któremu skończymy w końcu w plamami atramentu na kartkach. W drukarkach laserowych nie ma miejsca nawet na takie wybryki.