Tusze i tonery – oryginalne, regenerowane czy zamienniki?

Kupując tusz lub toner do drukarki, wybrać można spośród trzech różnych opcji. Pierwsza z nich to zakup produktu oryginalnego, oferowanego bezpośrednio przez producenta oraz w pełni zgodnego z posiadanym przez klienta modelem drukarki. Drugi wariant to tak zwany zamiennik, czyli produkt dużo tańszy, ale jednocześnie nieco problematyczny. Ostatnie rozwiązanie o kartridż poddany regeneracji, czyli po prostu napełniony na nowy pojemnik oryginalny.

Oryginalne tusze i tonery

Tusze i tonery oryginalne oferowane są bezpośrednio przez producenta urządzeń drukujących. Produkty te dopasowane są do konkretnych modeli drukarek optymalnie, a dzięki licznym kontrolom oraz testom nie powodują żadnych problemów podczas użytkowania sprzętu. Oryginalne tusze i tonery są w całości produkowane z nowych części wysokiej jakości, które nie były wcześniej do niczego wykorzystywane. Do najważniejszych wad oryginałów należy ich bardzo wysoka cena. Nierzadko nowe tusze i tonery kosztują niemal tyle, co model drukarki średniej klasy. Tańszą alternatywą mogą być dla nich zamienniki, które powstają z nieoryginalnych komponentów i nie posiadają gwarancji producenta. Zamienniki nie w każdym przypadku ustępują jakością oraz wydajnością produktom oryginalnym.

Zamienniki tuszy i tonerów do drukarek

Najlepsze zamienniki tonerów i drukarek są bardzo starannie sprawdzane na etapie produkcji, dzięki czemu ich awaryjność jest względnie niska. Na rynku dostępnych jest wielu producentów tego typu akcesoriów, więc jakość poszczególnych produktów może być dość zróżnicowana. Niektóre pozwalają na uzyskanie solidnych lub nawet bardzo dobrych efektów, podczas gdy inne radzą sobie znacznie gorzej. W przypadku drukowania tekstu, pomiędzy oryginalnym tuszem lub tonerem, a dobrym zamiennikiem nie widać przeważnie większej różnicy. Nieco inaczej jest w przypadku druku grafiki, gdzie jakiekolwiek obniżenie jakości bywa zauważalne. Dobry zamiennik tuszu lub tonera nie ma jednak wpływu na żywotność lub awaryjność drukarki. Produkty tego typu są tańsze od oryginalnych, ale zwykle droższe od regenerowanych. Najlepsze firmy zajmujące się produkcją zamienników wykorzystują do ich składania komponenty dobrej jakości, co zwiększa bezpieczeństwo zakupu.

Tusze i tonery regenerowane

Tonery i tusze regenerowane wytwarzane są ze starych pojemników. Proces ten opiera się na umieszczeniu w zużytym kartridżu nowego materiału barwiącego. Poszczególne części mogą zostać wymienione na nowe, jednak niektóre tusze i tonery regenerowane powstają w całości ze starych elementów. Mogą posiadać względnie dobrą wydajność, ale nie zawsze są w stanie przetrwać przez kolejne cykle ładowania. W przypadku tonerów, optymalną jakość wydruku zapewnia światłoczuły bęben. Nie zawsze jest on jednak wymieniany w procesie regeneracji i może sprawiać problemy. W pewnym momencie po prostu przestaje odmawiać posłuszeństwa lub zaczyna odpowiadać za zabrudzenia wydruków. W najgorszym przypadku, źle zregenerowany pojemnik może nawet doprowadzić do uszkodzenia drukarki.

O porady eksperta zapytaj Tuszmarkt.pl

Related posts

Leave a Comment