Ciekawostki 

Tusze do drukarek atramentowych

Tusz, to płyn w konkretnym kolorze, który umieszcza się w specjalnym pojemniku (kartridżu) i instaluje w wybranej drukarce. To model ten ostatniej decyduje o kształcie i wielkości wybieranego pojemnika.

Co należy wiedzieć o tuszach i drukarkach?

Rodzaj tuszu jest zawsze ściśle określony przez producenta drukarki. Trzeba wiedzieć także o tym, że duże znacznie ma jakość atramentu: wpływa ona zarówno na jakość późniejszych wydruków, jak i na pracę samego urządzenia. Wiele osób decyduje się na „zamienniki”, ale to tak zwane tusze oryginalne (choć są droższe) mają skład dopasowany do pracy drukarki. Wśród ich zalet można wymienić to, że:
– gwarantują najlepszą jakość wydruków,
– doskonale sprawdzają się przy drukowaniu zdjęć,
– nie powodują zasychania głowicy,
– nie rozpylają się po całej drukarce,print-2797178_1280
– nie brudzą urządzenia.
Mówiąc w skrócie: produkty oryginalne zmniejszają po prostu ryzyko uszkodzenia drukarki i przedłużają jej żywotność. Wszystkie tusze znajdują się w kartridżach, a te – za pomocą dysz, na których znajduje się kilkaset otworów wystrzeliwują małe kropelki tuszu, które składają się na pełen obraz.

Co można sprawdzić na nowoczesnych drukarkach?

Obecnie rozwinięta technologia drukarek atramentowych pozwala na wiele udogodnień. Do najlepszych opcji (często ukazywanych na wyświetlaczu) urządzenia, do którego zostały włożone tusze, zaliczyć można bowiem:
– sprawdzanie poziomu płynu w każdym z pojemników (ukazywane jest to graficznie lub w mililitrach),
– ustalenie przypuszczalnej ilości stron jaką będzie można wydrukować przy aktualnym poziomie tuszu,
– sterowanie podawaniem płynu.
Co więcej, duża ilość tuszy znajdujących się obecnie na rynku wyposażona jest w elektronikę, która:
– zabezpiecza pojemniki przed podrabianiem (co zmniejsza ryzyko kupienia niechcianych „podróbek”),
– ogranicza używanie tuszy konkretnego producenta w niepasujących do niego modelach drukarek.
Wszystkie te udogodnienia sprawiają, że korzystanie z drukarek oraz przeznaczonych do nich tuszy jest wygodne i przebiega bez żadnych problemów.

Rodzaje tuszy do drukarek atramentowych

Dzieli się je ze względu na rodzaj i właściwości. Wyróżnia się więc:
1. Tusz pigmentowy – zawiera stałe cząstki: nazywane właśnie pigmentami. Jest odporny na czynniki zewnętrzne (dotyk, promienie UV). Tusz ten dość szybko wchłania się w papier, bardzo dobrze odwzorowuje kolory i zapewnia wysoką jakość oraz ostrość obrazu.
2. Tusz barwnikowy – jest jednorodnym płynem, który pojawia się na papierze jako maleńkie krople, a w efekcie tworzy spójny i wysokiej jakości obraz. Jest jednak mało odporny na warunki zewnętrzne, na przykład na wilgoć. Do produkcji tuszu barwnikowego używa się: wodę, alkohol i barwnik w konkretnym kolorze. Najczęściej wykorzystuje się go tam, gdzie występuje potrzeba bardzo szybkiego drukowania (bo niezwykle szybko wchłania się w papier). Ważne jest jednak, by tusz ten stosować na dobrej jakości papierze – tylko wtedy efekt będzie w pełni zadowalający.

Podsumowując, każda z drukarek wymaga dobrze dopasowanego do niej tuszu. Wybiera się go w oparciu o model urządzenia, ale zdecydować można o jego jakości oraz cenie (tusze oryginalne i zamienniki).

Więcej porad znajdziesz na tuszmarkt.pl


		

Related posts

Leave a Comment