Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego – czy warto?
Podczas projektowania domu lub innego obiektu bardzo ważną sprawą jest określenie wykorzystywanych materiałów budowlanych. Okazuje się, że jednym z tańszych oraz wygodniejszych rozwiązań jest beton komórkowy, który doskonale sprawdza się w przypadku stawiania ścian. Dlaczego warto z niego skorzystać?
Beton komórkowy jest wyjątkowym rodzajem materiału budowlanego, ponieważ jest on lżejszy od tradycyjnego betonu, ale nadal zachowuje sporą wytrzymałość. Produkuje się go z cementu, drobnego kruszywa (np. popiołu, startego starego betonu itd.), wody i specjalnego środka porotwórczego. Podczas jego wyrabiania dodaje się wspomniany środek, który zwiększa objętość produktu, a przy tym zmniejsza gęstość. Efektem tego działania jest otrzymanie porowatej struktury betonu, którego spory odsetek stanowią miniaturowe pęcherzyki powietrza, a z zewnątrz delikatnie przypomina pumeks. Murowanie ścian z betonu komórkowego wymaga zwykle odlania specjalnych bloczków.
Jaki beton komórkowy na ściany zewnętrzne?
Uznaje się, że jednym z najlepszych materiałów w tym zakresie jest pianobeton. Dlaczego? To tworzywo pozwala na dowolność w zakresie dobierania gęstości. Im będzie ona mniejsza, tym bardziej podatny na uszkodzenia będzie beton, jednak zwiększą się jego parametry względem izolacji termicznej. Sugeruje się, by gęstość była większa w przypadku tworzenia ścian, ponieważ muszą one podtrzymać strop.
Murowanie ścian z betonu komórkowego
Standardem jest, że bloczki z tego materiału są większe od popularnych pustaków ceramicznych i silikatowych, dzięki czemu budowanie wiąże się z mniejszą ilością spoin, a to oznacza lepszą izolację wnętrza obiektu. Dochodzi do tego fakt, że opisywane tworzywo samo w sobie dobrze zabezpiecza przed utratą ciepła. Materiał na ściany, jakim jest pianobeton, wpływa także na komfort przebywania w budynku przez swoje właściwości akustyczne. Mianowicie, doskonale wygłusza, dlatego w gotowym np. domu nie będzie się roznosiło nieprzyjemne dla ucha dudnienie. Z tego powodu często się go wykorzystuje również w przypadku stawiania ścian wewnętrznych.
Ściany z betonu komórkowego najlepiej jest murować na cienką spoinę. Zazwyczaj wystarczy zaprawę umieszczać w spoinach poziomych, ponieważ budowa bloczków pozwala pominąć te pionowe (bloki nachodzą na siebie podobnie jak panele). Dzięki temu praca jest znacznie usprawniona, jednak wyjątkiem od tej zasady są łączenia ścian w narożnikach, gdzie zastosowanie zaprawy pionowo będzie konieczne. Kluczem do stworzenia udanej ściany jest doskonałe wyrównanie pierwszej warstwy bloków. Kolejnym wyraźnym plusem betonu komórkowego jest fakt, że nawet w przypadku ewentualnego, nierównego ułożenia, poszczególne elementy można łatwo zeszlifować, co nie jest możliwe przy korzystaniu z innych materiałów.
Pianobeton umożliwia więc cięcie i kształtowanie bez zbędnego wysiłku i stosowania specjalistycznej maszynerii. W niektórych przypadkach możliwe jest docinanie ręczne. Beton komórkowy doskonale sprawdza się również w przypadku tworzenia ścian łukowych. Trzeba jednak pamiętać, by powstałe z drugiej strony łuku szpary wypełnić zaprawą. Ostatnią w tym tekście zaletą omawianego materiału jest także łatwość w bruzdowaniu, co pozwala szybko umieścić w ścianie potrzebne instalacje. W przypadku ceramicznych pustaków konieczne jest użycie profesjonalnych narzędzi.
Postaw na pianobeton
Pamiętaj, że murowanie ścian z betonu komórkowego będzie prostsze, jeżeli kupi się pewny produkt, od sprawdzonego producenta, a takim jest pianobeton.pl. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, skontaktuj się ze specjalistami z tej firmy – na pewno posłużą swoim doświadczeniem i radą.
Sprawdź ofertę pianobetonu na stronie https://www.pianobeton.pl/