samochódRodzaje 

Kupić czy wynajmować samochód? Co się bardziej opłaca?

Dla jednej osoby zakup auta jest sprawą oczywistą, dla drugiej zaś nie koniecznie. Są tacy ludzie, którym samochód na co dzień nie jest potrzebny oraz część niewyobrażająca sobie życia bez własnego pojazdu. Dodatkowo wynajmując auto, nie trzeba wydawać jednorazowo dużej kwoty na jego zakup. Na co warto się zatem zdecydować? Na kupno czy wynajem pojazdu?

Branża wynajmu się zmienia

Pojęcie wynajmu z roku na rok ma styczność z coraz większą ilości branż. Kilkanaście lat temu ludzie byli w stanie wypożyczyć jedynie książkę, film na DVD czy konkretny strój na daną okazję. Dzisiaj zakres rzeczy oraz usług, które można wynająć na określony czas w formie zakupu subskrypcji lub podpisania umowy, znacząco wzrósł. Wśród nich często przewijają się hulajnogi, ekspresy do kawy, mieszkania, domy, a od pewnego czasu coraz częściej różne osoby decydują się także na wynajem samochodu. 

Ma to związek z pewnym bardzo istotnym aspektem. Jest nim fakt, że posiadanie samochodu czy mieszkania nawet za sprawą wypożyczenia staje się gwarancją poczucia bezpieczeństwa. Dodatkowo warto wspomnieć, że ilość modeli, które można wynająć, ciągle wzrasta, a firmy starają się spełnić wszystkie oczekiwania swoich klientów. Jednak, czy to jest to równoznaczne z faktem, że wypożyczenie pojazdu jest bardziej opłacalne niż jego zakup?

Wynajem samochodu – na czym to polega?

Myśląc o wypożyczeniu pojazdu, powinno się wziąć pod uwagę to, czy ma obejmować długi czy krótki okres czasu. W Polsce w ostatnich latach odnotowano znaczący przyrost liczby firm, które oferują wynajem na godziny rowerów, hulajnóg czy od niedawna samochodów elektrycznych. Dodatkowo wypożyczenie danego środka transportu na określony czas nie jest wcale taki trudny. Wystarczy, że zainstalować aplikację na telefonie, do której należy się zalogować i wykonać wszystkie kroki według wyświetlanej instrukcji.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, to sytuacja związana z ich wypożyczeniem prezentuje się nieco inaczej, a liczby jak w przypadku innych środków transportu nie są aż tak imponujące. Jednak tak jak przy wynajmie pozostałych pojazdów, tak i tutaj odnotowywane są tendencje wzrostowe. Do niedawna w Polsce wypożyczyć auto można było jedynie od sześciu dostawców oferujących takie usługi. Obecnie przedsiębiorstw oferujących wynajem samochodów istnieje dwa razy więcej. Warto wspomnieć także, że w ofercie danej firmy znaleźć można zazwyczaj modele elektryczne, spalinowe, a także hybrydowe.

Kupić czy wynająć samochód – co jest bardziej opłacalne?

Kupno czy wynajem samochodu – tego typu wątpliwości pojawiają się bardzo często. Z usługi wypożyczenia korzystają w głównej mierze osoby, które nie mają swojego auta, lecz od czasu do czasu muszą skorzystać z takiego środka transportu. Decydują się na ten krok również posiadacze własnych samochodów, gdy potrzebują pojazdu na wakacje w innym państwie czy mieście w Polsce. Wynająć auto można zatem nad morzem, w górach bądź jakimkolwiek innym miejscu.

Opłaca się to też w momencie, gdy zapada decyzja o zwiedzaniu miejsca oddalonego o kilkanaście kilometrów od hotelu, a wczasowicze nie mają dostępu do własnego pojazdu, gdyż został on na parkingu w miejscu zamieszkania. Dodatkowo nie każdy w danym momencie przez swoją sytuację finansową może sobie pozwolić na zakup auta. Decydując się jednak na wynajem nie musimy się martwić o koszta związane z utrzymaniem samochodu w szczególności te, które związane są z ubezpieczeniem OC oraz przeglądami i ewentualnymi naprawami.

Z drugiej strony osoby potrzebujące na co dzień auta nie skorzystają z usług wynajmu, gdyż będą one dla nich po prostu za drogie. Zazwyczaj posiadacze samochodów decydują się na wypożyczenie w momencie, kiedy ich własny pojazd jest na przeglądzie lub u mechanika w celu naprawy usterki. Wynajem krótkoterminowy natomiast wiąże się z większą ilością obowiązków, gdyż poza samymi kosztami należy jeszcze pamiętać o logistyce związanej z poszukiwaniem samochodu oraz jego zwrotem. Jedną z firm, która oferuje wynajem pojazdów na okres długo- lub krótkoterminowy, jest wypożyczalnia aut w Bydgoszczy.

Related posts