zabawkiRodzaje 

Jakie zabawki wybrać dla dziecka z zespołem downa?

Wielu osobom wydaje się, że zespół downa u dzieci wymaga specjalnego traktowania oraz specjalistycznych zabawek. Co prawda, takim maluchom trzeba poświęcać więcej uwagi i miłości oraz dbać o ich rozwój, ale zabawki wcale nie muszą niczym różnić się od tych, które kupowane są zdrowym dzieciom. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów. Jakie zabawki dla dziecka z zespołem downa wybrać? Czym się kierować? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej!

Zabawki dla dziecka z zespołem downa – co należy uwzględnić przy ich wyborze?

Zespół downa to wada wrodzona, na której skutek dziecko ma zazwyczaj ograniczoną sprawność intelektualną. W przeciwieństwie do zdrowych maluchów te z wadą genetyczną mają problem ze zdolnościami poznawczymi, czyli trudniej jest im poznawać świat i tworzyć jego obraz w umyśle. Dlatego też tak istotne znaczenie ma dobór zabawek, które pozwolą im ten proces ułatwić. Zakupiony przedmiot powinien więc nie tylko wywoływać uśmiech na twarzy dziecka, ale też wspomagać jego rozwój i edukację. Wbrew pozorom słabsza sprawność intelektualna nie ma żadnego wpływu na to, jaką zabawkę dla dziecka z zespołem downa wybrać. Przede wszystkim to maluch ma być zadowolony i cieszyć się z prezentu. Głównym kryterium wyboru jest wiek. Co innego przecież należy kupić niemowlakowi, a zupełnie z czego innego ucieszy się przedszkolak, czy uczeń szkoły podstawowej. Na szczęście każdy producent zabawek zobowiązany jest umieszczać przedział wiekowy na opakowaniu. Dodatkowo warto uwzględnić też trwałość zabawki. Raczej nikt nie chce kupować czegoś, co po jednokrotnym użyciu trafi do kosza na śmieci. Poza wiekiem i jakością, istotną kwestią jest funkcjonalność. Dzieci uwielbiają składać i rozkładać przedmioty, przemieniać je w coś zupełnie innego. W te kryteria z całą pewnością nie wpiszą się pluszowe misie, czy figurki nadające się jedynie do postawienia na półce.

Jakie zabawki dla dziecka z zespołem downa wybrać – propozycje

Wybierając zabawki dla dziecka z zespołem downa, należy uwzględnić jeszcze jeden istotny aspekt. Mianowicie ze względu na swoje schorzenie mogą początkowo w ogóle nie wykazać żadnego zainteresowania zabawką. Jednak takiej sytuacji nie trzeba wcale brać do siebie. Całkiem możliwe, że z czasem zacznie się nią bawić. Należy też pamiętać, że dzieci zawsze są bardzo żywe, pełne energii, dlatego dobrze jest wybrać takie zabawki, które pozwolą im ją spożytkować. O to kilka podpowiedzi, jakie zabawki dla dziecka z zespołem downa w wieku przedszkolnym będą odpowiednie:

  • Klocki. Nie ma malucha, który nie chciałby się nimi bawić. Na rynku dostępnych jest wiele opcji jak, chociażby klocki drewniane, plastikowe, piankowe.
  • Zabawki strażak Sam. Kto nie zna tej zabawnej kreskówki? Każde dziecko ją zna! Do wyboru są, chociażby: puzzle, klocki, figurki do składania, gry karciane, czy też książeczki z zadaniami do wykonania.
  • Dla chłopca: samochodziki i inne pojazdy.
  • Dla dziewczynki: lalki, zestaw ozdób do włosów, kosmetyki dla dzieci.
  • Kolorowanki i książeczki edukacyjne np. z cyframi, literami lub szlaczkami.
  • Puzzle. Choć zostały wymienione wyżej, to przecież można je kupić z innym motywem.
  • Karty do układania zawodów.
  • Gry planszowe.
  • Dla chłopca: narzędzia majsterkowicza. Dla dziewczynki: domek dla lalek

Jak widać powyżej, pomysłów na zakup zabawki dla dziecka z zespołem downa jest cała masa. Zanim jednak zapadnie ostateczny wybór, warto przyjrzeć się, co malucha najbardziej interesuje. Nie każdy chłopiec będzie chciał przecież majsterkować, a dziewczynka bawić lalkami. Jeśli zabawka ma być podarunkiem nie od rodziców, którzy doskonale znają swoje dziecko, to właśnie ich można podpytać, co na pewno wywoła radość, a z czego lepiej zrezygnować. Być może aktualnie dziecko jest w trakcie fascynacji na punkcie postaci z bajki lub książeczki i tylko takimi chce się bawić, a inne zapomniane leżą w kącie? W takiej sytuacji nie ma żadnego wyjścia, trzeba szukać czegoś właśnie z tej tematyki. Ponownie mogą przyjść z pomocą rodzice, którzy wskażą, jakiej zabawki z konkretnej serii dziecko jeszcze nie ma.

Related posts