kredytRodzaje 

Czy doradca kredytowy pobiera prowizję?

Planujesz wziąć kredyt na większą kwotę w najbliższym czasie? A może bierzesz pod uwagę poważną inwestycję i potrzebujesz kredytu hipotecznego? Jeżeli tak, to rozważ współpracę z doradcą kredytowym. Dzięki takiej fachowej pomocy, Twój wybór oferty kredytowej będzie zdecydowanie bardziej świadomy. Zadaniem doradcy jest nie tylko pomoc w wyborze kredytu, ale także udzielenie odpowiedzi na nurtujące Cię jako klienta pytania. 

Doradca kredytowy w Katowicach

Kim jest doradca kredytowy w Katowicach? Jest to osoba posiadająca wiedzę z zakresu finansów i bankowości, której działalność podlega kontroli przez Komisję Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że doradca ma obowiązek działać zgodnie z prawem i rzetelnie wykonywać swoje obowiązki względem klientów. Co ważne, doradca nie jest etatowym pracownikiem żadnego banku. Dlatego przed wyborem konkretnej oferty, przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad odnośnie Twojej sytuacji finansowej. Odpowiadaj szczerze, ponieważ doradca kredytowy jest zobowiązany zachować wszystko w tajemnicy, a na podstawie Twoich odpowiedzi przygotuje dla Ciebie odpowiednie oferty. 

Prowizja doradcy kredytowego

Po przeprowadzeniu wywiadu i zebraniu danych na temat Twoich zarobków i ewentualnych oszczędności, doradca przedstawi Ci oferty kredytowe. Doradca kredytowy weźmie pod uwagę Twoje zarobki (na tej podstawie określi maksymalną ratę), rodzaj zatrudnienia, a także to na ile lat będzie można rozłożyć Twoje zobowiązanie (im bliżej emerytury jesteś, tym czas kredytowania będzie krótszy). Nie bez znaczenia jest też początkowa kwota, jaką dysponujesz i którą możesz przeznaczyć na tzw. wkład własny. Wyboru konkretnej oferty dokonujesz samodzielnie, doradca nie powinien wybierać w Twoim imieniu. Na tym etapie nie kończy się jednak rola doradcy kredytowego, a Ty nawet jeżeli nie wybierzesz żadnej oferty, nic nie płacisz. 

Doradca kredytowy prowizja

Żadna z ofert nie odpowiada Twoim oczekiwaniom? W takim razie możesz poprosić doradcę kredytowego o przedstawienie innych propozycji lub zrezygnować z dalszej współpracy. Ciebie nic to nie kosztuje, ponieważ doradca otrzymuje wynagrodzenie od banku, z którym Ty zawrzesz umowę kredytu. Jeżeli jednak doradca namawia Cię na jedną konkretną ofertę, mimo że nie jest ona obiektywnie najbardziej korzystna, pamiętaj o Komisji Nadzoru Finansowego. Temu organowi możesz przedstawić swoje wątpliwości co do etyki pracy konkretnego doradcy.

Pamiętaj, że nie jest on pracownikiem żadnego banku, a zatem jego obowiązkiem jest przedstawienie Ci ofert w sposób przejrzysty, rzetelny i bezstronny. Nie może też domagać się od Ciebie żadnego wynagrodzenia, jeżeli nie zawrzesz żadnej umowy albo wybierzesz inną ofertę niż ta, którą rekomendował Ci doradca kredytowy. Finalna decyzja jest zawsze tylko i wyłącznie po Twojej stronie, a doradca musi uszanować Twój wybór i skontaktować Cię z przedstawicielem wybranego banku celem zawarcia umowy kredytu. Nie masz się czego obawiać, ponieważ doradca kredytowy nie ma żadnej podstawy prawnej, aby wystawić Ci fakturę czy wezwanie do zapłaty. 

Czy doradca kredytowy pobiera prowizję?

Odpowiedź na to pytanie brzmi i tak i nie. Dlaczego? Ponieważ to zależy z jakiego punktu widzenia patrzysz na tę kwestię. Ty jako klient nie płacisz w ogóle doradcy kredytowemu za jego usługi. Natomiast bank, którego ofertę wybierzesz, wypłaca doradcy wynagrodzenie za to, że to właśnie oferta tego konkretnego banku została przez Ciebie wybrana. Wypłata następuje, gdy Ty podpiszesz umowę i nie odstąpisz od niej w przewidzianym przepisami terminie. Dlatego warto korzystać z pomocy doradców kredytowych. Zyskujesz bowiem za darmo fachową poradę, która do niczego Cię tak naprawdę nie obliguje.

Co więcej, doradca kredytowy może pomóc Ci z formalnościami w konkretnym banku, a także przy późniejszej obsłudze kredytu, np. gdy ze względu na sytuację zawodową lub rynkową zechcesz przenieść swój kredyt do innego banku. Doradca kredytowy zwróci też Twoją uwagę na kluczowe zapisy umowy oraz warunki specjalne, po których spełnieniu możesz liczyć na preferencyjne traktowanie, np. niższa marża lub obniżona prowizja banku za udzielenie Ci kredytu. 

 

Related posts