O drukowaniu słów kilka
Odkąd pojawiła się na świecie możliwość drukowania, wiele czynności wykonywanych na co dzień stało się prostszych i mniej czasochłonnych. Druk pozwala na szybkie przelanie na papier zawartości komputera, laptopa bądź tabletu lub smartfona. Jest on powszechnie stosowany w wielu profesjach, dzięki niemu wiele podstawowych czynności przebiega szybko i sprawnie.
Drukowanie podobnie jak całe mnóstwo innych, różnego rodzaju czynności ewoluuje i rozwija się każdego dnia. Możemy wyróżnić kilka sposobów przelewania na papier interesujących nas informacji. Poniżej zostaną one przedstawione w wersji skróconej.
Za pierwszy rodzaj druku można uznać druk płaski. Stanowi on jedną z podstawowych metod druku. Na podstawie danej nazwy można domyślić się, że podczas drukowania w sposób płaski powierzchnie drukujące oraz niedrukujące znajdują się na takim samym poziomie. Wydruk płaski może powstać w sposób pośredni lub bezpośredni. Ma to związek z obecnością lub brakiem obecności elementu pośredniczącego. Zagadnienie druku płaskiego wiąże się z drukiem offsetowym, który jest powszechnie stosowany w reklamie oraz grafice. Taki rodzaj druku jest najbardziej opłacalny w nakładach przekraczających pięćset egzemplarzy. W innym wypadku drukowanie przestaje przynosić korzyści.
Drugi rodzaj druku to druk wypukły. On również zalicza się do podstawowych rodzajów drukowania. Cieszy się wielką popularnością w dzisiejszych czasach. Można wyróżnić trzy typy takiego druku. Mamy więc linoryt, drzeworyt, gipsoryt, a także miedzioryt. Podstawową zasadą takiego drukowania jest to, że powierzchnie drukujące znajdują się powyżej niedrukujących miejsc. Popularnym rodzajem druku wypukłego jest tak zwana fleksografia. Pozwala ona na drukowanie na podłożach, które są nierówne. Wykorzystując omawianą technikę drukowania można pokryć drukiem takie powierzchnie jak tworzywa sztuczne bądź też folię aluminiową. Jednakże niestety w przypadku takiego rodzaju drukowania mogą pojawić się zniekształcenia wydruku. Jest to jego podstawowa wada.
Kolejnym rodzajem technologii druku jest tak zwany sitodruk. Nazwa w tym przypadku wiele mówi o tym, na czym ten typ drukowania się opiera. W jego przypadku bowiem farba zostaje przepuszczona przez uprzednio przygotowane sito. Oczka siatki, które są zakryte nie przepuszczają farby. To powoduje że farba, która przez dane sito przechodzi tworzy obraz, który drukujący planował uzyskać. Sitodruk to technika, która pozwala na tworzenie wydruków na różnego rodzaju tkaninach. Może to być bawełna, skóra a nawet drewno. Niewątpliwą zaletą tej techniki jest to, że dzięki niej powstają wydruki bardzo dobrej jakości, są one barwne i wyraziste. Na plus przemawia również wytrzymałość i odporność na uszkodzenia stosowanych farb. Sitodruk jest w dużej mierze stosowany w przemyśle odzieżowym.
Druk lateksowy to następny rodzaj drukowania. Jest on ekologiczny i bezwonny. Doskonale nadaje się do wykorzystania go w miejscach gdzie koniecznością jest unikanie wydzielających się szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia chemikaliów. Jeśli chodzi o jego zastosowanie to jest nim producja tapet bądź obrazów do wystroju różnego rodzaju wnętrz. Może to być na przykład hotel, punkt obsługi klienta bądź też zwykły budynek mieszkalny.
Ostatnim z rodzajów druku, który planujemy tutaj krótko omówić jest druk cyfrowy. Stosuje się go w przypadku serii materiałów na różnego rodzaju konferencje i tym podobne rzeczy. Jego wielką zaletą jest szybkość drukowania. Na plus przemawia również to, że jest to druk tani. Jednakże posiada on również wady, a właściwie jedną podstawową wadę- nie można go stosować na formatach papierów przekraczających format B3.