Technologie 

Komputery do drukarki podłącz bezprzewodowo

Każdy użytkownik komputera domowego klasy PC czy laptopa doskonale wie, że jeszcze do nie dawna, okropną uciążliwością było podłączanie domowej drukarki i drukowanie. Większość drukarek musiała być podłączona do komputera specjalnym kablem, które później zostały zastąpione przez jeden kabel o wejściu USB. Dzisiaj wciąż można spotkać tego typu drukarki, które nie mają możliwości łączenia się z domową siecią WIFI. Stąd też, mając w domu kilka komputerów, można mieć nie mały problem. Drukowanie z różnych komputerów na jednej drukarce wiąże się z tym, że trzeba co chwilę zamieniać kable i przepinać je do każdego komputera osobno. To rzeczywiście przez wiele lat było istną udręką. Ale dzisiaj ten problem jest już rozwiązany. Dzisiaj można sobie skonfigurować domową sieć komputerów w taki sposób, żeby drukować na jednej drukarce z każdego komputera bez konieczności przepinania przewodów.
Wszystko dzięki temu, że dzisiejsze drukarki w standardzie mają już zamontowany właśnie odbiornik WIFI, dzięki któremu można drukarkę podłączyć bezprzewodowo do domowego routera. Wszystko to jest proste jak barszcz i trwa raptem kilkanaście minut. Nowoczesne drukarki same wykryją odpowiednie połączenie a także wpiszą się do sieci pod konkretnym adresem. Jeśli już połączymy z routerem drukarkę musimy dodać ją w opcji bezprzewodowej na każdym z używanych komputerów. Wystarczy wejść w ustawienia urządzeń i drukarek i wybrać opcję dodania drukarki. Komputer bądź laptop samodzielnie wyszuka dostępnej w Waszej sieci domowej drukarki. Jeśli takowa przy diagnostyce sieci się nie pojawi należy sprawdzić raz jeszcze, czy dobrze połączyliśmy bezprzewodowo urządzenie drukujące z routerem.
W zdecydowanej większości przypadków system operacyjny Waszego komputera samodzielnie wykryje urządzenie w sieci. Następnie w zależności od systemu wystarczy jedynie wyrazić zgodę na automatyczne zainstalowanie sterowników do urządzenia. Proces ten jest z reguły automatyczny, ale w starych systemach może zajść konieczność skorzystania z płyty ze sterownikami. W każdym razie zainstalowanie odpowiedniego sterownika w zupełności wystarczy do tego, żeby móc drukować zdalnie z dowolnego komputera w domu. Każdą drukarkę można również podłączyć pod smartfon, ale to już odrobinę trudniejsza sprawa.
Warto jednak wiedzieć, że każda drukarka, zanim zacznie cokolwiek drukować, przetwarza dziesiątki tysięcy informacji przesłanych z komputera. Jeśli mamy jedną drukarkę podpiętą w domowej sieci i korzystamy z niej w ramach kilku urządzeń musimy liczyć się z tym, że może przyjść taki moment, że coś się gdzieś na chwilę zawiesi. Dlatego nie warto puszczać na jeden raz dokumentów do drukowania z kilku urządzeń. No chyba, że mamy super szybką drukarkę albo raczej wielofunkcyjną maszynę drukującą. Na zwykłej drukarce podłączonej do domowej sieci trzeba drukować pliki pojedynczo. Sprawność działania takiej domowej sieci drukującej może też zależeć od routera, który zbiera i oddaje sygnał WIFI pochodzący z wszystkich urządzeń. Im większa jego przepustowość i szybkość transmisji danych tym lepiej będzie funkcjonować Wasza domowa drukarka sieciowa.

Related posts

Leave a Comment