Technologie 

Drukowanie w 3D – jeszcze przyszłość czy już standard?

Drukowanie przestrzenne, albo jak kto woli 3D zaczęło się dawniej, aniżeli wielu mogłoby dzisiaj przypuszczać. Wydaje się, że cała ta technologia jest dość świeża. Tym czasem pierwszą drukarkę przestrzenną wymyślono w tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym czwartym roku, a dwa lata później ją opatentowano. Były to oczywiście jedynie zalążki tego, co dzisiaj każdy może mieć w swoim domu. Sama koncepcja drukowania w trój wymiarze przeszła przez te ponad trzydzieści lat prawdziwą ewolucję, dzięki czemu dzisiaj właśnie urządzenia te dostępne są do domowego użytku. Właściwie to domowe zastosowanie tego rodzaju drukarek zainicjowaniu w roku 2006, w którym to właśnie powstały pierwsze pomysły wykorzystywania druku przestrzennego do codziennego użytkowania domowego. I pomimo, że dzisiaj w teorii każdy może sobie kupić taką drukarkę to w praktyce mogą sobie na nią pozwolić nieliczni. Ciągle jeszcze te urządzenia są bardzo drogie, a koszty ich eksploatacji też są całkiem spore. Dlatego firmy, które drukarki 3D produkują ciągle głowią się nad tym, co zrobić, żeby ich koszty produkcji były jak najmniejsze a finalna cena dla konsumenta była jak najmniejsza. Wiadomo, że ich produkowanie na skalę masową mogłoby się przyczynić do obniżenia ich ceny. Ale do tego jeszcze trochę brakuje. Dlatego drukowanie w trzech wymiarach jest dzisiaj standardem, ale cały czas dla zwykłych ludzi jest to jeszcze daleka przyszłość. Warto natomiast napisać, co można dzisiaj wydrukować takową drukarką.
Drukarki 3D mają nieograniczone możliwości. To, co wydrukujemy zależy jedynie od gabarytów drukarki oraz od wykorzystywanych do druku materiałów. Teraz, kiedy produkowanie tego typu drukarek jest już bardzo łatwe można właściwie zamówić sobie drukarkę o dowolnej wielkości i dowolnych materiałach używanych do drukowania. Całkiem nie dawno pojawiła się informacja, że takową drukarką wydrukowano pierwszy dom. No bo wszelkiego rodzaju części, urządzenia czy niewielkich rozmiarów produkty można wydrukować w kilkanaście minut. Ale najciekawsze jest to, że możliwości tych drukarek, jak już wspomnieliśmy, praktycznie nie są niczym ograniczone. Stwarza to więc pewnego rodzaju zagrożenie, że zostaną one wykorzystane w sposób niedozwolony. Jest taka możliwość, ale przecież do zabronionych celów można wykorzystać nawet najzwyklejszą drukarkę drukującą na papierze. Wobec czego producenci nie za bardzo się tym faktem przejmują. Drukarki 3D znajdują jednak również zastosowanie w kwestiach bardzo istotnych dla ludzkiego życia i zdrowia a mianowicie w medycynie. Dzisiaj można wydrukować dowolny element służący jako proteza czy zamiennik tkanki kostnej u ludzi. Za niedługo również zęby będzie można wydrukować na drukarce przestrzennej, można się więc spodziewać kolejnych rewolucji, jeśli chodzi o zastosowanie takich drukarek w medycynie.
Można więc spokojnie postawić dzisiaj tezę, że drukarki 3D to dzisiaj już standard ale zanim staną się dostępne dla wszystkich to jeszcze kwestia dalekiej przyszłości. Technologia ta jest cały czas opracowywana i dopracowywana, można zatem być pewnym, że coraz nowsze dziedziny ludzkiego życia zyskają ogromne wsparcie właśnie dzięki  drukowaniu przestrzennemu. Na pewno przed inżynierami dopracowującymi te technologie jeszcze sporo pracy. Nie unikniony wydaje się też fakt, że za kilka a może kilkanaście lat drukarki 3D staną się produktem dostępnym dla wszystkich tak samo, jak dzisiaj dostępna jest zwykła drukarka laserowa czy głowicowa. Na pewno pojawi się wiele firm, które zawalczą w tej kwestii o klienta indywidualnego, a koszty produkcji tego rodzaju urządzeń spadną do poziomu, który pozwoli na zaoferowanie ich każdemu człowiekowi, bez względu na zasobność jego portfela.no chyba, że koncepcją producentów jest to, żeby były to urządzenia drogie i luksusowe, a więc dostępne tylko dla tych, którym pieniędzy w portfelu nie brakuje. Wszystko zależy od tego, jaka będzie strategia rozwoju tego produktu. Nie mniej jednak każdy produkt, prędzej czy później, jest produkowany na skalę masową i dostępny dla wszystkich. Taka sama przyszłość czeka również drukarki dające możliwość wydrukowania wszystkiego, co się tylko wymarzy.

Related posts

Leave a Comment