Sprzęt 

Typowe drukarki 3d

Skoro już jesteśmy przy technologiach, które oferują drukowanie przestrzenne. Drukarki 3d dostarczają nam zupełnie nowych rozwiązań jak chociażby te, które oferują drukowanie w trójwymiarze. Trójwymiarowe drukowanie przedmiotów to hit ostatnich lat. Pomysł na tworzenie produktów przestrzennych za pomocą komputerowo programowanych narzędzi formujących, stał się nadzieją na kolejną rewolucję technologiczną i przemysłową. Technologia ta zakłada tworzenie przestrzennych przedmiotów za pomocą nakładania na siebie kolejnych warstw materiału.
Powstają coraz to nowsze drukarki 3d a najlepsze w tym jest to, że biorą się za tą technologię studenci. Słyszy się wiele o studentach, którzy skonstruowali własną drukarkę 3d. Przy odpowiedniej ilości potrzebnych materiałów każdy może skonstruować takie urządzonko o ile ma do tego głowę. Dzisiaj drukowanie przestrzenne znajduje zastosowanie przy produkcji między innymi biżuterii, obuwia, w architekturze, motoryzacji, lotnictwie, dentystyce i w wielu innych dziedzinach.
Drukarki 3d znajdują swoje zastosowanie nawet w przemyśle, gdzie zamiast ręcznego wykonywania przedmiotów posługujemy się drukarką 3d. W ten sposób możemy zaoszczędzić wiele czasu na drukowanie chociażby formy na dany przedmiot. Wystarczy tylko drukarki 3d oraz dostęp do komputera, reszta dzieje się sama. Kolejnym krokiem w rozwoju tego działu innowacji stawiają dzisiaj Polacy. Trzech wynalazców z Poznania stworzyło jedną z pierwszych drukarek 3D. Projekt nazywa się RapCraft i jest realizacją założeń stworzenia przystępnej cenowo i małej gabarytowo drukarki przestrzennej. – Sprawdziliśmy, wydrukowaliśmy i przygotowaliśmy kilka modeli. Udało nam się stworzyć wydający dźwięk gwizdek, plastikową zabawkę i podstawkę dla jajek – mówi Bartosz Barlowski z firmy RapCraft.
Drukarki 3d początkowo miały zupełnie inne zastosowanie, ale ich używanie do tego do czego się ich używa jest naprawdę profesjonalne. Początkowo była to jedynie jedna z metod szybkiego prototypowania używana zarówno do budowania form i samych prototypów. Wraz z postępami dokładności wykonania obiektów przez drukarki 3D, stała się to także metodą wykonywania gotowych obiektów, w tym zabawek, ubrań, czekoladek, a nawet protez.
Drukarki 3d jest stanowczo nową technologią, z pewnością będzie można zainwestować czas oraz pieniądze w rozwój tej technologii. Możliwości wykorzystania drukarek przestrzennych zależą głównie od metody wytwarzania produktu, dostępnych materiałów oraz częściowo kubatury urządzenia. W przypadku FDM na to jakie materiały można wykorzystać wpływa w dużej mierze temperatura do jakiej może się rozgrzać wytłaczarka i od jej budowy. W metodach, w których przedmiot jest cały czas zawieszony w innej substancji , ograniczeniem jest też to, że nie można tworzyć zamkniętych przestrzeni z pustym wnętrzem. Natomiast na precyzję wykonania wpływa głównie dokładność pozycjonowania elementów sterujących oraz sam materiał z jakiego wykonywany jest przedmiot.
Miejmy nadzieję, że technologia będzie się rozwijała dokładnie w takim samym tempie jak aktualnie. Kto wie, jeśli udoskonalimy drukarki 3d będzie można mówić o postępie. Póki co takie drukarki nie są dostępne dla przeciętnego użytkownika.

Related posts

Leave a Comment