Technologie 

Poligrafia, czyli druk offsetowy

Poznaliśmy z pewnością już wiele technologii jeśli chodzi o sam druk. Teraz pora sobie przytoczyć pojęcie poligrafii, które z pewnością już gdzieś tam słyszeliśmy. Istnieje także pod inną nazwą, może mniej popularną – druk offsetowy.
Jak możemy określić druk offsetowy? Inaczej mówiąc jest to druk, który przenoszony jest z aluminiowej matrycy prosto na papier. Polega to na tym, że aluminiowa matryca ma za zadanie odbijanie wzoru na papierze. Jest to bardzo tania metoda, jeśli musimy wykonać kilkadziesiąt odbitek.
Druk offsetowy można podzielić na arkuszowy oraz zwojowy (rolowy). Druk zwojowy wykorzystywany jest przy druku prac wysokonakładowych np. gazet, czasopism, magazynów. Druk arkuszowy stosuje się do pozostałych druków: plakatów, ulotek, broszur, etykiet, katalogów czy też gazetek promocyjnych. Nie zdajemy sobie sprawy, ale na co dzień bardzo często mamy do czynienia z drukiem offsetowym, ale nie zdajemy sobie w ogóle z tego sprawy.
Druk offsetowy to także coldset, czyli technologia używana do drukowania gazet z większym nakładem pracy. Na gorąco wszystko jest robione jeśli mamy do czynienia z wydawnictwami wyższej klasy. Przekłada się to często na cenę magazynu, także jeśli zobaczymy miesięczniki czy też dwutygodniki, które mają większą cenę z pewnością można tutaj mówić, że jest wyższej klasy. To samo tyczy się wydruków na papierze kalendarzowym oraz kredowanym. Offset wodny – do pojawienia się offsetu bezwodnego technika offsetowa zawsze związana była z drukiem przy użyciu roztworu nawilżającego. W klasycznym offsecie, czyli wodnym, na płaskiej powierzchni formy drukowej znajdują się miejsca hydrofilowe.
Druk offsetowy jest w naszym życiu już dość długo, dziś magazyny są drukowane na najwyższej jakości papierze. Dziś to już na porządku dziennym, że większość wydawnictw przenosi się na papier najwyższej jakości. Historia jaką posiada druk offsetowy miała swe skromne początki pod koniec XVIII wieku wraz z wynalezieniem nowej techniki druku a mianowicie litografii. Fotografia zastosowana w litografii sprawiła, że zaczęto coraz bardziej interesować się tą techniką. Dzięki zastosowaniu szklanych płyt, przez które wykonywano fotografie, można było otrzymać klisze zwane rastrowymi.
Historia ma to do siebie, że gdyby nie litografia z pewnością nie powstały by inne odłamy druku. To coś na wzór ewolucji, dziś nie czytalibyśmy gazet gdyby nie wynalezienie alfabetu. Tak samo gdyby nie maszyny do pisania z pewnością nie czytalibyśmy ani książek ani czasopism. W przypadku komputerów koło się zatacza. Gdyby nie komputer nie mielibyśmy gdzie podłączyć drukarki, z kolei drukarka nigdy by nie była skonstruowana gdyby nie komputer. Na komputerze nie zobaczylibyśmy tekstu gdyby nie wynalezienie druku. Jak widać każdy element spełnia swoją rolę i to dzięki nim tak naprawdę mamy spore ułatwienie. Dziś w każdym domu praktycznie jest drukarka, gdzie możemy sobie wydrukować na co mamy tylko ochotę. Wydaje mi się, że to duże ułatwienie jeśli chodzi o sam wydruk. W przyszłości możemy liczyć na to, że magazyny będą jeszcze lepszej jakości jeśli chodzi o wydruk.

Related posts

Leave a Comment