plecakRodzaje 

Jak wybrać plecak turystyczny?

Plecak to niekwestionowany atrybut ucznia, ale też wierny towarzysz podróżników oraz piechurów, dla których jest podstawowym elementem wyposażenia. Szelki, główna komora, często również dodatkowe kieszenie to komponenty tworzące właśnie ten rodzaj sprzętu. Jednak mimo cech wspólnych poszczególne modele potrafią znacząco się od siebie różnić.

Jedne są dedykowane do szkoły, inne na rower, do biegania, na krótkie wycieczki czy wielodniowy trekking. Niewielkie, lekkie, solidne, ze stelażem, bardzo pojemne. Asortyment w tym zakresie jest naprawdę urozmaicony, dlatego trzeba przeznaczyć odpowiednio dużo czasu na analizę oferty rynkowej, własnych potrzeb oraz oczekiwań, by wiedzieć, jak wybrać plecak turystyczny.

Minimalizm królujący w trendach

I nie chodzi tutaj o minimalistyczny wzór, ograniczoną liczbę funkcji, pasków, skrytek, ale o coś innego, nierozerwalnie związanego z komfortem użytkowania. Zastanawiając się, jak kupić dobry plecak turystyczny, często rozważania obejmują markę, design czy pojemność, natomiast aktualne trendy skupiają się przede wszystkim na odchudzeniu modeli.

Pierwszym aspektem z tym związanym jest masa produktu. W branży zauważa się tendencję stosowania materiałów ultralekkich, ale jednocześnie wytrzymałych, co ma szczególnie dużą wagę z punktu widzenia osób przemierzających długie dystanse.

Po drugie, miłośnicy trekkingu z wielką starannością dobierają akcesoria niezbędne im podczas wędrówki, aby wspólnie z plecakiem ważyły jak najmniej. Dzięki temu stawy – szczególnie kolanowe – są mniej obciążone. Wspomniana strategia pozwala także odciążyć plecy, redukując dolegliwości obejmujące ten rejon ciała.

Jak wybrać plecak turystyczny, aby był praktyczny i zapewniał komfort?

Nie każdemu jednak zależy na lekkim modelu. Dlatego głowiąc się, jak dobrać plecak turystyczny, należy przeanalizować też inne czynniki niż masa produktu. Pożądane wręcz są rozwiązania praktyczne i zwiększające komfort użytkowania. Pasy piersiowe oraz biodrowe pomagają ustabilizować niesiony na plecach ciężar, równomiernie go rozkładając i sprawiając, że utrzymuje się w jednym miejscu. Wtedy plecak nie przesuwa się na boki nawet podczas skrętów czy podchodzenia, a wahania akcesorium są mocno ograniczone. Co więcej, środek w postaci wspomnianych pasów gwarantuje, że dźwigane kilogramy nie są aż tak odczuwalne, a całość wydaje się lżejsza, niż jest w rzeczywistości.

Na stabilizację sylwetki wpływa też stelaż. Wydatnie zwiększa masę sprzętu, ale w parze z tym idzie bezpieczeństwo. Usztywnienie pozwala też uniknąć sytuacji, w której ekwipunek niesiony w plecaku burzy poczucie wygody, wbijając się w plecy lub uciskając je.

W mniejszych plecakach stelaży się nie stosuje, lecz spotkać je można już w tych 35-litrowych. Nie ma sensu decydować się na wariant o dużej pojemności, jeśli planowane trasy nie są czasochłonne.

Litraż jest kolejnym czynnikiem, jaki należałoby wziąć pod uwagę. W tym celu warto zrobić listę rzeczy, jakie chcesz przenosić w plecaku, spróbować zwizualizować sobie to wszystko i na tej podstawie rozstrzygnąć, czy będzie potrzebna wersja pakowna, przestronna, czy coś skromniejszego, a jednocześnie o oczekiwanej ładowności.

Niezależnie od tego, ile czasu pochłonie wycieczka, gotowość na wszelkie warunki atmosferyczne powinna przyświecać każdemu turyście. Pogoda bywa kapryśna, a jej dynamika potrafi zaskoczyć, dlatego przezorność bywa na wagę złota. I o ile kurtka przeciwdeszczowa czy buty z membraną wydają się oczywistością, to o ochronie plecaka niektórzy zapominają. A przecież w jego wnętrzu trzymane jest wszystko, co niezbędne. Strona https://www.zielonysklep.pl/315-plecaki oferuje rozmaitych rozmiarów pokrowce, które zabezpieczą zawartość bagażu przed działaniem deszczu, odejmując w ten sposób zmartwień wywołanych niepewną aurą.

Drobiazgi, które ułatwiają wędrówkę

Po analizie kluczowych obszarów konstrukcji plecaka można skupić się na tych z pozoru mniej istotnych, ale wartych rozważenia. Kieszonki na pasie biodrowym lub szelkach zapewnią łatwy dostęp do niewielkich przedmiotów, jak telefon lub pieniądze, zaś linki boczne przydadzą się, jeśli konieczne będzie zamocowanie dodatkowych akcesoriów, przykładowo kijków. Niewielki otwór w górnej części bagażu skradnie natomiast serca fanów słuchania muzyki podczas marszu i osób pragnących korzystać z bukłaka.

Jeśli odpowiedziałeś sobie na pytania, czego potrzebujesz, w jakim wymiarze będziesz korzystał ze sprzętu, a także co daje Ci największe poczucie bezpieczeństwa i komfortu, to wiesz, jak kupić dobry plecak turystyczny.

Related posts