dokumentyRodzaje 

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

W wielu życiowych sytuacjach, w których ucierpiało nasze zdrowie lub mienie, możemy liczyć na to, że ubezpieczyciel z tego powodu wypłaci jakieś pieniądze. Najczęściej jednak takie odszkodowanie jest minimalnej wysokości. Ubezpieczyciele doskonale wiedzą bowiem, że większość osób nie ma pojęcia jak starać się o większe odszkodowanie. Najprawdopodobniej więc zaakceptują to odszkodowanie, które wypłacił ubezpieczyciel i nie będą się odwoływać ani oddawać sprawy do sądu. Ubieganie się o odszkodowanie większej wysokości nie jest łatwe i może wiązać się z kosztami sądowymi i innymi opłatami. Z tych między innymi powodów wiele osób nie próbuje walczyć o swoje pieniądze. To błąd. W wielu przypadkach bowiem można wywalczyć odszkodowanie znacznie wyższe od tego, które wypłacił ubezpieczyciel. Jak starać się o odszkodowanie? 

Nie warto godzić się na propozycję ubezpieczyciela

Firmom ubezpieczeniowym zależy na szybkiej wypłacie niewielkiego odszkodowania dla klienta i zakończeniu sprawy. Osoby, które nie wiedzą, jak ubiegać się o odszkodowanie, nie mają też pojęcia, że podpisanie porozumienia i przyjęcie odszkodowania zamyka drogę do starania się o większe pieniądze. Nie jest tak jednak w każdej sytuacji. W przypadku odszkodowań związanych ze zdarzeniami komunikacyjnymi, klient może przyjąć odszkodowanie i odwołać się od decyzji. Ma na to 3 lata od zdarzenia drogowego. Jeśli był to wypadek, termin na odwołanie jest dłuższy i wynosi 20 lat.

Postępowanie sądowe

Warto pamiętać, że ubezpieczyciel, nie będzie raczej skłonny do porozumienia z klientem i wypłaty znacznie wyższego odszkodowania niż wypłacił wcześniej. W takiej sytuacji pozostaje oddanie sprawy do sądu i walka o wyższe odszkodowanie właśnie w tym miejscu. Sąd po przeanalizowaniu sprawy, przedstawionych dowodów i po wysłuchaniu stron, świadków czy zapoznaniu się z opinią biegłych, może wydać postanowienie nakazujące ubezpieczycielowi wypłatę wysokiego odszkodowania dla klienta. By jednak tak się stało, konieczne jest prawidłowe działanie w trakcie postępowania sądowego. Osoba, która nie ma pojęcia o prawie i postępowaniu sądowym raczej sobie z tym nie poradzi. Dlatego dochodzenie odszkodowań lepiej polecić fachowcom. Odwiedzając takie strony jak https://henrykosiejewicz.pl/dochodzenie-odszkodowan/, ze zdziwieniem można zauważyć, że specjaliści od dochodzenia odszkodowań nie oczekują wynagrodzenia natychmiast. Najczęściej klient musi zapłacić na rzecz takiej firmy określony procent od wywalczonego odszkodowania. Wcześniej zaś nie jest zobowiązany do płacenia na rzecz firmy jakichkolwiek pieniędzy. Warto jednak mieć świadomość, że są koszty, które – być może – będzie musiał ponieść. Wymienić tu można koszty postępowania sądowego, opinii biegłych i wszelkie inne koszty związane z postępowaniem sądowym. Można jednak postarać się o zwolnienie od kosztów sądowych. Sąd może przyznać zwolnienie całkowite lub częściowe. 

Podsumowując

Bez względu na to, z jakiego powodu ubezpieczyciel wypłacił nam odszkodowanie, możemy mieć pewność, że zrobił wszystko by wypłacić jak najmniej. Każdy, komu firma ubezpieczeniowa naliczyła odszkodowanie może przyjąć te pieniądze lub od razu złożyć odwołanie od decyzji, albo oddać sprawę do sądu. Przy odszkodowaniach związanych z wypadkami komunikacyjnymi przyjęcie określonej kwoty odszkodowania nie zamyka drogi do walki o większe pieniądze. Jak starać się o odszkodowanie przed sądem? Z uwagi na to, że postępowanie sądowe nie jest łatwe, warto poprosić o pomoc specjalistów od dochodzenia odszkodowań. Nie trzeba liczyć się od razu z wydatkami dla takich fachowców. Najczęściej wynagrodzenia dla firmy odszkodowawczej to określony procent od wywalczonego odszkodowania. 

Niestety postępowanie sądowe może trochę potrwać. Nie można liczyć na to, że zakończy się po miesiącu lub dwóch. W wielu przypadkach takie postępowanie trwa nawet kilka lat. Warto jednak odczekać ten czas. Po latach może się bowiem okazać, że ubezpieczyciel na mocy postanowienia sądu zostanie zmuszony do wypłacenia nam naprawdę dużego odszkodowania. 

 

 

 

Related posts