osuszenieRodzaje 

Jak skutecznie osuszyć budynek?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ogromny wpływ na samopoczucie ma poziom wilgotności powietrza w przestrzeniach użytkowych. Badania wykazują, że optymalny zakres tego parametri w pomieszczeniu powinien oscylować między 40% a 60%.

Zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność niesie szereg konsekwencji zdrowotnych, tworząc idealne warunki do rozprzestrzeniania się roztoczy, grzybów, pleśni czy intensywnego osadzania się kurzu w powietrzu. Dbałość o ten aspekt jest szczególnie istotna w przypadku osób, które borykają się z chorobami układu oddechowego.

Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów na optymalizację poziomy wilgoci we wnętrzach budynku. Jak więc powinien wyglądać proces osuszania?

Zbyt wysoka wilgotność a osuszanie budynków | Kraków

Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom wilgoci generuje szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Spędzanie czasu w takich warunkach powoduje uczucie senności, braku energii, dezorganizacji oraz zmniejszonej wydajności. Ogranizm nie ma wystarczającej ilości siły, aby działać w pełni produktywnie.

Samodzielna optymalizacja poziomu wilgoci w pomieszczeniach jest możliwa za pomocą klimatyzatora z funkcją DRY lub naturalnego wietrzenia. Sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana w przypadkach, w których doszło np. do zalania budynku. Osuszenie powierzchni użytkowej wymaga wówczas implementacji specjalnego sprzętu technicznego, a także wyboru odpowiedniej metody.

Usługa osuszania budynków – Kraków

Istnieje wiele przyczyn mogących prowadzić do zalania przestrzeni użytkowej. Gwałtowne burze czy awaria instalacji hydraulicznej to zdarzenia, których nie da się przewidzieć. W przypadku pomieszczeń piwnicznych do zalania może dojść nawet w przypadku niewielkiego podwyższenia się poziomu wód gruntowych. Samodzielna likwidacja szkód staje się wówczas niemożliwa.

Profesjonalne firmy, oferujące usługę osuszania budynków w Krakowie, działają wieloetapowo. Proces realizacji zlecenia składa się z kilku kroków, które dobierane są w zależności od skali wilgotności i innych parametrów technicznych obiektu (np. obecność izolacji poziomej).

Należy pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków samo osuszanie ścian budynku nie jest wystarczające. Konieczne staje się wówczas wykorzystanie specjalistycznego sprzętu również do osuszania podposadzkowego.

Gwarancja bezpieczeństwa – profesjonalne osuszanie budynków w Krakowie

Aby mieć pewność, że wilgoć zostanie w pełni usunięta z pomieszczeń użytkowych, warto zlecić wykonawstwo usługi profesjonalnej firmie. Dzięki temu negatywne konsekwencje zalania budynku (na przykład zacieki, puchnięcie mebli, powstawanie pleśni, nieprzyjemny “ziemisty” zapach czy wzmożony rozwój grzybów) zostaną w porę powstrzymane.

Kompleksowe osuszanie przestrzeni użytkowych wymaga odpowiedniego nagrzania pomieszczenia, użycia specjalistycznych wentylatorów oraz sprzętu absorbującego wilgoć. Każdy z tych elementów powinien wchodzić w zakres oferty profesjonalnego przedsiębiorstwa, zapewniającego usługi w tym zakresie.

Related posts