pompa ciepłaRodzaje 

Jak dobrać pompę ciepła?

Coraz więcej mówi się o konieczności poszukiwania alternatywnych źródeł ciepła. Ogrzewanie domu gazem czy węglem jest nie tylko drogie, ale stanowi również duże zagrożenie dla bezpieczeństwa środowiska naturalnego. Rosnącą popularnością cieszą się pompy ciepła w Otwocku i wielu innych polskich miastach. To nowoczesne rozwiązanie, które nie bazuje na żadnych nieodnawialnych źródłach energii, a tym samym jest w pełni bezpieczne dla ekosfery. Stawiając na pompę ciepła, nie trzeba obawiać się tego, że do atmosfery trafią szkodliwe pyły. Pojawia się jednak pytanie, jak wybrać pompę ciepła, aby urządzenie naprawdę dobrze się sprawdziło.

Jaką moc powinna mieć wybrana pompa ciepła?

Wybierając pompy ciepła w Otwocku bądź innym mieście, należy przede wszystkim pamiętać, że bardzo ważną kwestią jest dokładne obliczenie mocy niezbędnej do tego, aby ogrzać budynek. Nieodpowiedni dobór urządzenia pod tym względem może skutkować poważnymi problemami podczas użytkowania. Aby prawidłowo dobrać pompę ciepła, która skutecznie ogrzeje budynek, należy wziąć pod uwagę:

  • wielkość powierzchni, która ma być ogrzana,
  • technologie, które zostały wykorzystane do wybudowania i ocieplenia budynku, a tym samym rozległość ewentualnych strat ciepła,
  • rodzaj zastosowanych okien, a także powierzchnię przeszklenia,
  • preferencje domowników w zakresie temperatury, jaka ma panować w domu.

Nie bez znaczenia jest również lokalizacja budynku. Chodzi tu o strefę klimatyczną. Warto pamiętać, że nawet w Polsce występują cieplejsze i chłodniejsze rejony. Do tych pierwszych zalicza się między innymi Dolny Śląsk, do tych drugich okolice Suwałk.

Jaki powinien być punkt biwalentny pompy ciepła?

Bardzo ważną kwestią, którą zawsze należy uwzględnić, jeśli chce się wybrać dobre pompy ciepła (Otwock), jest punkt biwalentny urządzenia. Jest to moment, w którym zapotrzebowanie energetyczne domu przekracza możliwości pompy ciepła. Uruchamia się wówczas grzałka elektryczna. Specjaliści polecają, aby szukać takiego urządzenia, w przypadku którego grzałka załączana jest w temperaturze nie wyższej niż -20 stopni. Wówczas nie należy obawiać się dużego poboru energii elektrycznej.

Czy do pompy ciepła potrzebna jest fotowoltaika?

Pompa ciepła to urządzenie, które do pracy potrzebuje energii elektrycznej. Aby nie traciła ona swojego ekologicznego charakteru, a jednocześnie nie generowała dużych rachunków za prąd, warto połączyć ją z instalacją fotowoltaiczną. Decydując się na montaż paneli słonecznych, zwiększa się opłacalność całej inwestycji. Warto pamiętać, że obecnie zarówno panele fotowoltaiczne, jak i pompy ciepła w Otwocku objęte są dofinansowaniem. Wystarczy złożyć stosowny wniosek, żeby ponieść zdecydowanie mniejsze koszty związane z modernizacją ogrzewania i dostosowaniem domu do zaleceń Unii Europejskiej.

Pompy ciepła to doskonała alternatywa dla węgla, gazu, oleju opałowego. Nie zajmują dużo miejsca, nie generują szkodliwych pyłów, ich praca nie jest uciążliwa dla otoczenia. To bardzo dobry wybór, jeśli chcesz mieć w domu ciepło, a jednocześnie zatroszczyć się o środowisko naturalne.

Related posts