Druk wypukły
Druk wypukły jeden z trzech podstawowych rodzajów druku i jednocześnie najstarszych. Druk wypukły do dziś jest bardzo popularny i często stosowany w grafice artystycznej. Główne rodzaje artystycznego druku wypukłego to linoryt, drzeworyt, gipsoryt oraz miedzioryt. Linoryt to technologia w której na płytce z linoleum wykonuje żłobienia za pomocą specjalnego dłuta, przeznaczonego do tego celu, następnie tak przygotowaną formę pokrywa się farbą drukarską i przepuszcza przez prasę. Powierzchnie drukujące znajdują się powyżej miejsc niedrukujących. W ten sposób powstaje odbitka negatywowa. Podobnie rzecz wygląda w pozostałych tradycyjnych technikach druku wypukłego.
Nowoczesne techniki druku wypukłego to między innymi fleksografia. Fleksografia to druk wypukły, który polega na wykorzystaniu elastycznych form drukowych i ciekłych farb szybkoschnących. Podłożem w tej technice zazwyczaj jest polimer, rzadko- guma. Technologia fleksografii to najbardziej uniwersalny pod względem doboru podłoża- druk wypukły. Technologia ta pozwala na drukowanie na nierównych podłożach, pod tym względem jest to najlepsza technika druku pośród wszystkich współcześnie możliwych. Stosując fleksografię można zadrukować powierzchnie takie jak folia, tworzywa sztuczne, różne nierówne powierzchnie. Ma podobne zalety co sitodruk. Technologia fleksografii sprawia, że jest to jedna z najtańszych przemysłowych form druku. Mimo zalet, które sprawiają, że technika ta zyskuje na popularności, ma ona również wady. Druk wypukły fleksograficzny może wiązać się z wystąpieniem zniekształceń wydruku. Współcześnie stosuje się wiele metod które mają temu zapobiegać mimo to nadal może się to zdarzyć.
Druk wypukły to również popularna niegdyś typografia. W tej technologii druku wypukłego stosuje się farby typograficzne, które są zaliczane do kategorii farb mazistych. Typografia inaczej wiąże się z projektowaniem czcionek. Czcionki w pracowni Gutenberga były rodzaje typografii. Zanim posłużono się tą technika stosowano drzeworyt. W tej techniki druku wypukłego wyewoluowała technologia zwana typoffsetem. Typoffset to technika w której stosuje się gumę offsetową. Forma druku w tej technice wystepuję jako stereotypy z tworzyw sztucznych lub klisz wykonanych z cienkich płyt metalowych. Farby drukowe stosowane w tyoffsecie sporządzone są z pigmentów i spoiw z których powstają również farby do druku typograficznego. Konstrukcja maszyn zwojowych rotacyjnych typooffsetowych jest podobna do maszyny typograficznej. Typoffset stosuje się zazwyczaj w druku na tkaninach, tworzywach sztucznych i w projektach plakatów, kalendarz i tym podobne.
Druk wypukły we wszystkich swoich odmiana ma zarówno zalety jak i wady. Mimo to jest do popularna dziś forma druku. Wiąże się to z generalną uniwersalnością tej metody. We fleksografii znaczącą wadą jest fakt że formy fotopolimerowe, stosowane w tej technologii są drogie. Wynagradza to jednak zaleta technologii fleksograficznej, jaką jest możliwość drukowania na różnorodnych podłożach