Rodzaje 

Druk lateksowy

Podstawową technologią druku wielkoformatowego jest druk lateksowy. Podobnie jak w przypadku druku solwetowego, druk lateksowy stosowany jest w przypadku kiedy materiały mają być odporne na działanie promieni UV i opadów atmosferycznych.

Druk lateksowy, w przeciwieństwie do swojego „rywala” czyli druku solwetowego pozwala na tworzenie wydruków w technologii umożliwiającej wydruk nie tylko na zewnątrz ale również do wewnątrz. Druk lateksowy jest bezwonny i ekologiczny. Świetnie nadaje się do zastosowania w miejscach, gdzie bezwzględnie nie powinno dochodzić do wydzielania się szkodliwych chemikaliów. Najczęściej będzie spotykany w sklepach spożywczych, aptekach lub szpitalach. Poza tym, druk lateksowy umożliwia również tworzenie wydruków na płótnach canvas dzięki czemu możliwe jest tworzenie wydruków do wnętrz w celu ich dekoracji. Druk lateksowy jest więc stosowany w produkcji tapet lub obrazów do wystroju różnych wnętrz, na przykład w punktach obsługi klienta, hotelach lub nawet w domach i mieszkaniach. Druk lateksowy zapewnia głębie koloru dzięki nasyceniu barwnym, jest również odporny na mechaniczne zadrapania. Łączą to z faktem, że druk lateksowy łatwo współgra z nietypowymi powierzchniami takimi jak na przykład magnesy, łatwo dojść do wniosku, że jest to świetny technologia do zastosowania w przypadku reklamy.  Druk lateksowy stosuje się w przypadku nietypowych reklam, rób naklejek takich jak reklamy  na magnesach, oklejanie samochodów, czy naklejki na witryny sklepowe. Druk lateksowy stosuje się więc do drukowania na tanich nośnikach i wyspecjalizowanych mediach takich jak, billboar, winyl, frontlik, płótno czy folia powlekana, niepowlekana i kanalikowa.

Druk lateksowy jest, tak jak już było wspomniane powyżej, drukiem ekologicznym. Ma to miejsce dlatego, że w  technologii druku lateksowego stosuje się ekologiczne atramenty powstające na bazie wody. Wydruki tworzone w tej technologii są więc bezwonne i nie emitują szkodliwych chemikaliów. Kolejną zaletą tego rodzaju druku jest fakt, że dzięki zastosowaniu 6 tonów koloru, nie występuje w nich efekt paskowania.  Druk lateksowy znajduje swoje zastosowanie w specyficznych rodzajach reklamy takich jak naklejki na samochody ponieważ w tej technologii powierzchnia zadrukowana jest bardzo elastyczna, nie kruszy się i jest odporna na różne działania mechaniczne. Dodatkowo, w brew pozorom, wydruki są suche od razu po wyjęciu z maszyny. Natomiast żywe kolory jakie powstają w stosowaniu druku lateksowego zawdzięcza się temu, że tusze nie wnikają w strukturę materiału, kolory są więc soczyste i nie blakną.

Wadą druku lateksowego są bardzo wysokie koszty zakupu urządzenia drukującego. W związku a tym nie często spotyka się usługodawców tej technologii druku. Łato domyślić się, że w związku z tym, nie jest to tania forma reklamy i może mocno obciążyć kieszeń klienta. Będzie więc  częściej wybierana raczej przez duże firmy i korporacje. Poza tym druk lateksowy jest właściwie bez wad. Nawet koszt eksploatacji urządzenia jest niedrogi zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt jakie koszty trzeba ponieść w przypadku jego zakupu.

 

Related posts

Leave a Comment