Rodzaje 

Druk cyfrowy  

Dziś, stosuje się trzy podstawowe technologie druku. Druk offsetowy, który najlepiej sprawdza się w momencie gdy należy wydrukować dużą ilość egzemplarzy. Sitodruk, który stosuje się w wydrukach na nietypowych powierzchniach takich jak na przykład blacha lub tektura. Trzeci rodzaj technologii drukarskiej to druk cyfrowy.

Druk cyfrowy jakością przypomina druk offsetowy co jest jego niewątpliwą zaletą. Natomiast w przeciwieństwie do tego rodzaju druku, druk cyfrowy stosuje się przy wydruku niewielkich nakładów. Druk offsetowy opłacalny jest w przypadku dużej ilości egzemplarzy, dlatego druk cyfrowy stosuje się w przypadku serii materiałów na konferencje, materiałów reklamowych i tym podobne. Jednym z najważniejszych powodów dla których stosuje się druk cyfrowy jest to, że druk cyfrowy jest drukiem bardzo szybkim. Zlecenia można realizować w trakcie drukowania innych zleceń. Jest to jednak druk mało formatowy. Kolejną zaletą druku cyfrowego jest jego niewielka cena. Jest to tani rodzaj druku biorąc pod uwagę fakt, że jego dość wysoka jakość jest wyraźnie widoczna zarówno w druku kolorowym jak i w przypadku wydruków czarnego tekstu. Kolejna zaletą tego, którą cechuje się druk cyfrowy jest możliwa personalizacja projektów. Oznacza to, że jest możliwe jest przeprowadzenie personalnych zmian graficznych w każdej z pojedynczych odbitek. Dzięki całkowitej cyfrowej obróbce obrazu możliwe jest na przykład skalowanie jak i zarządzanie kolorem. Co do koloru w druku cyfrowym możliwe są różne modele koloru takie jak na przykład CMYK. Niewątpliwą zaletą druku cyfrowego jest więc możliwość stosowania wielu kolorów. Poza tym faza przygotowawcza w druku cyfrowym trwa bardzo co w połączeniu z faktem, że druk cyfrowy jest tanim rodzajem druku sprawia, że jest to bardzo ekonomiczny druk. Tym bardziej, że zmiana tonerów w technologii druku cyfrowego jest również bardzo szybka i prosta. W przypadku druku cyfrowego pierwsza odbitka jest już odbitką nakładową nie ma więc odbitek próbnych co również sprawia, że druk ten jest szybki i oszczędny. Druk cyfrowy nie jest wymagający też w kwestii podłoża. Drukować można na wielu różnych podłożach i w różnych gramaturach.

Druk cyfrowy ma niestety jedną bardzo poważną wadę- stosuje się go tylko w niewielkich formatach papieru. Najczęściej będą to formaty nie większe niż B3. Mimo, że jakość druku cyfrowego jest dość dobra to jednak, mimo wszystko nie tak dobra jak w przypadku druku offsetowego.

Druk cyfrowy dzieli się na dwa podstawowe rodzaje druku. Pierwszy z nich to druk solwetowy. W technologii drukuje się najczęściej w sytuacji kiedy druk będzie narażony na negatywne skutki oddziaływania atmosferycznego, takiego jak, na przykład ostre słońce. Jest więc odporny na wyblaknięcie i zmoknięcie w wyniku opadów deszczu lub śniegu. W tym przypadku są to zazwyczaj wydruki wielkoformatowe co pokazuje, że druk cyfrowy stosuje się w większych formatach chociaż bardo rzadko się to zdarza.

Drugi rodzaj druku cyfrowego to druk laserowy, który stosuje się w częściej występujących typowych dla druku cyfrowego,  małych formatach. Zazwyczaj będą to materiały, które przede wszystkim mają odznaczać się bardzo dobrą jakością.

 

 

Related posts

Leave a Comment