próchnicaRodzaje 

W jaki sposób można zapobiec próchnicy?

Zdrowe i piękne zęby to uniwersalne marzenie, niezależne od wieku, płci czy statusu. Choć nasza wiedza na temat tego, jak dbać o uzębienie jest już coraz większa i bardziej dostępna, wciąż aż 95 procent dorosłych Polaków zmaga się z próchnicą. Aby jej zapobiegać, warto odpowiednio zadbać o dietę, zrezygnować z niezdrowych nawyków oraz regularnie odwiedzać dentystę. Nidzica, tak jak wiele innych miast, może się pochwalić świetnymi specjalistami, którzy nie tylko leczą, ale również edukują na temat prawidłowej pielęgnacji zębów.

Czym jest i jak powstaje próchnica? Dentysta, Nidzica

Próchnica to choroba zakaźna, jedna z najpowszechniej występujących, jeśli chodzi o dolegliwości związane z uzębieniem. Wywołują ją bakterie próchnicotwórcze żyjące w płytce nazębnej. Na skutek ich obecności wytwarzają się kwasy, które prowadzą do zmiękczenia szkliwa, a to z kolei – do demineralizacji i uszkodzenia tkanek zęba. Na początku próchnica ma postać niewielkich, jasnych plamek, które z czasem ciemnieją. Każdy dobry dentysta w Nidzicy podkreśla, że nie wolno ich bagatelizować, ponieważ może dojść do zniszczenia całego zęba. Leczenie jest bardzo ważne również w przypadku zębów mlecznych, jako że mogą one łatwo zarazić ich stałe odpowiedniki.

Jak zapobiegać próchnicy? Porady dentysty z Nidzicy

Do najczęstszych przyczyn próchnicy należą nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a także jedzenie oraz napoje, które przywierają do zębów. Jej nasilenie najsilniejsze jest w tych społeczeństwach, w których spożycie cukru jest wysokie. Jak twierdzi dobry dentysta w Nidzicy, bardzo dużo dobrego dla naszego uzębienia może zrobić witamina D, która wzmacnia szkliwo, zaś jej niedobór prowadzi do osłabienia oraz odwapnienia zębów. Źródła tego składnika to między innymi jajka i produkty mleczne. W nabiale, warzywach liściastych oraz migdałach znajdziemy z kolei wapń – pierwiastek o równie niebanalnym znaczeniu dla zdrowia naszych zębów.

Pomocne może się również okazać ograniczenie spożywania kawy. Choć nie przyczynia się ona bezpośrednio do powstawania próchnicy, każdy dobry dentysta w Nidzicy informuje swoich pacjentów, że z racji na kwasowy odczyn może ona osłabiać i zmiękczać szkliwo. Nie oznacza to jednak, że miłośnicy kawy muszą całkowicie z niej rezygnować – wystarczy, że po około 30 minutach od jej spożycia umyjemy zęby.

Profilaktyka próchnicy – dobra higiena to podstawa!

Każdy dobry dentysta w Nidzicy jest zdania, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego szczególnie duży nacisk specjaliści kładą na profilaktykę. Podkreślają, że zęby należy szczotkować co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Nie bez znaczenia jest oczywiście metoda szczotkowania – u osób dorosłych ruchy powinny być wymiatające, a u dzieci pionowo-koliste. Do tego celu warto używać pasty z fluorem, a ponadto uzupełniać pielęgnację nitkowaniem raz dziennie. Nie można również zapomnieć o regularnych wizytach u dentysty w Nidzicy, który w razie potrzeby szybko wdroży odpowiednie leczenie i pomoże nam zachować zdrowe zęby na długo.

Related posts