Ciekawostki 

Nowoczesność, która ratuje zdrowie i życie pacjentów

..Każdy może zaobserwować, jak w ostatnich latach technika błyskawicznie poszła do przodu. Efekty tego procesu widoczne są praktycznie w różnych aspektach naszego życia. W zdecydowanej większości przypadków ten proces jest jak najbardziej pożądany i przynosi bardzo duże korzyści. Ludziom żyje się o wiele łatwiej i mają oni zdecydowanie więcej możliwości. Postęp technologiczny to na pewno jedno z tych zjawisk, które są bardzo korzystne. Trzeba na pewno zauważyć, iż powstaje coraz więcej urządzeń elektronicznych, które służą nie tylko do zabawy, ale mogą też przyczyniać się nawet do ratowania ludzkiego życia.

Bez wątpienia druk 3d w medycynie nie byłby możliwy bez tych właśnie urządzeń. Tak naprawdę jest to rewolucyjne zjawisko, które zdecydowanie zwiększa szansę pacjentów na wyleczenie z różnych dolegliwości. Wydruki często wykonywane są za pomocą żywicy poliakrylowej utwardzanej światłem ultrafioletowym. Na pewno zastanawiacie się, ja to w ogóle możliwe. Otóż druk 3d w medycynie pozwala na tworzenie obiektów z niezwykłą precyzją i relatywnie niską ceną w przeliczeniu na sztukę produktu. Warto dodać, że ta kwota jest w naprawdę małym stopniu uzależniona od jego nakładu, co także jest niezwykle korzystne. Najważniejsze jest jednak to, że druk 3d w medycynie pomaga lekarzom, aby skuteczniej leczyli swoich pacjentów. Na przykład mając odpowiednią drukarkę realizującą tę właśnie opcję można stworzyć nowe implanty zębów. Taki wydruk jest nie tylko niesamowicie dokładny, ale też znacznie skraca czas oczekiwania na wyleczenie. To nie tylko komfortowa sytuacja dla samych pacjentów, ale też dla lekarzy. W końcu mogą oni pomóc większej ilości ludzi, ponieważ będą mieli na to o wiele więcej czasu. Warto dodać, że druk 3d w medycynie daje szansę na wykonanie spersonalizowanych plomb, które będą ściśle pasować do danego pacjenta.

Warto jednak wiedzieć, że druk 3d w medycynie ma zastosowanie nie tylko w stomatologii. Znakomicie sprawdza się też w innych dziedzinach. W końcu dzięki odpowiedniej drukarce 3D można wykonać odpowiednie modele fragmentów twarzy, które umożliwiają chirurgom przeprowadzanie skomplikowanych operacji. Nie można nie wspomnieć, że druk 3d w medycynie to także szansa na projektowanie i tworzenie prototypów urządzeń i maszyn. Znane są przypadki, że to zjawisko daje szansę na wykonanie protezy ręki, która odczytuje fale mózgowe jej użytkownika umożliwiając swobodny ruch.

Wiele osób na pewno słyszało też o ażurowym gipsie. Ten wynalazek także nie byłby obecny, gdyby nie nowoczesny druk 3d w medycynie. Gips ten jest tak samo wytrzymały jak jego standardowa odmiana. Poza tym jest jednak bardziej lekki i higieniczny. Jak widać nowoczesna technologia w tym aspekcie poprawia komfort naszego życia, a wielu pacjentom pomogła odzyskać normalne życie. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, iż w kolejnych latach trzeba spodziewać się jeszcze większych możliwości wynikających z tego właśnie druku 3d. Medycyna bardzo na to czeka, a szczególnie pacjenci, którzy najbardziej na tym skorzystają.

Related posts

Leave a Comment