Gniazdo siłowe – czym się charakteryzuje?

Gniazdo siły, nazywane inaczej siłowym lub trójfazowym jest urządzeniem powszechnie wykorzystywanym w instalacjach doprowadzających do pomieszczeń „trzecią fazę”, gniazdo to połączone z siecią elektryczną dostarcza prąd o napięciu aż 400 V. Gniazda, w których płynie prąd o takiej mocy nie są jednak często spotykane, pojawia się więc kilka pytań na temat tych niestandardowych rozwiązań. Czym są gniazda siłowe? Do czego wykorzystywany jest prąd trójfazowy? Jakie rodzaje gniazd siłowych można spotkać na rynku? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule.

Gniazdo siłowe – co to?

W standardowych, wszystkim dobrze znanych gniazdkach płynie prąd z pierwszej fazy o mocy 230 V, który bez problemu zasila zdecydowaną większość urządzeń potrzebujących dostępu do energii elektrycznej. Gniazda siłowe natomiast wykorzystuje się w instalacjach, które wymagają prądu trójfazowego, o mocy sięgającej nie 230 V, lecz aż 400 V. Takie rozwiązanie ma swoje konkretne uzasadnienie. Dzięki zastosowaniu gniazda siłowego, unika się zbytniego obciążenia instalacji, co zagwarantowane jest przez równomiernie płynący w trzech fazach prąd. Technologia ta ma swoje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle, na budowach, na poligonach wojskowych oraz w obiektach i miejscach wymagających użycia dużej ilości urządzeń o wysokiej mocy. To jednak nie wszystko. Z gniazd dostarczających prąd o napięciu 400 V korzystają też warsztaty samochodowe, zakłady produkcyjne, gospodarstwa rolne i inne miejsca, gdzie praca opiera się na wykorzystaniu urządzeń wymagających znacznie większej niż standardowa energia. 

Co ciekawe, choć w gospodarstwach domowych najczęściej spotkać można gniazda, w których płynie prąd o mocy 240 V, to właściwości i cechy gniazda siłowego sprawiają, że to właśnie one są bezpieczniejsze i częściej wykorzystywane w przydomowych garażach, podczas prac z cięższym sprzętem. Prąd trójfazowy bez problemu można doprowadzić do domów i mieszkań, gdzie nie tylko chce się podłączyć urządzenia zużywające większą ilość energii, ale także tam, gdzie chce się zastosować instalację dzieloną na trzy niezależne obwody. 

Jakie rodzaje gniazd siłowych można spotkać na rynku? Jednym z rodzajów gniazd siłowych są gniazda stałe, dzielące się na gniazda siłowe podtynkowe, montowane w specjalnych puszkach i gniazda siłowe natynkowe, zakładane do lica ściany. Rozwiązania te charakteryzują się instalacją trwałą, która umieszczana jest w konstrukcji budynku. Drugim rodzajem gniazd siłowych są gniazda przenośne, których główną zaletą jest dowolność miejsca montażu. Są one rozwiązaniem najczęściej wykorzystywanym na placach budowy oraz w warsztatach przemysłowych, gdzie z łatwością można je podłączyć do tablic elektrycznych.

Gniazda siłowe są niezwykle przydatnym osprzętem, zarówno w domu, jak i w zakładach przemysłowych, wybierając je warto jednak zwrócić szczególną uwagę na stopień ochrony, którym się charakteryzują. Tego typu osprzęt powinien być naznaczony numeracją IP44, IP54, IP67, które gwarantują bezpieczna pracę podłączanych do gniazda urządzeń.

Related posts