Technologia druku 3d
W dzisiejszych czasach technologia posunęła się dużo dalej niż wcześniej, wprowadzając nowe udogodnienia. Jednym z takich ułatwień jest z pewnością druk 3d, ale do czego tak naprawdę jest nam potrzebny to dowiemy się w tym tekście.
Należy na początku przytoczyć samo pojęcie druk 3d, czym jest tak naprawdę. Otóż druk 3d jest procesem wytwarzania różnych obiektów trójwymiarowych. Niby niczym się nie różni od tradycyjnego drukowania, ale tutaj bazujemy na samym trójwymiarze. Polega na wytwarzaniu obiektów według komputerowego modelu.
Niedawno sama byłam świadkiem jak tak naprawdę wygląda druk 3d i szczerze mówiąc podobało mi się to, co zobaczyłam. Jednak ta technologia jest jeszcze stosunkowo nowa i sam wydruk 3d trwa jeszcze bardzo długo. Jeśli w przyszłości pójdą w stronę rozwoju być może zostanie wykorzystywana w projektach.
Pierwsza maszyna do drukowania 3d została opracowana już w 1984 roku kiedy to powstawały pierwsze komputery osobiste. Została opatentowana w 1986 roku jako stereolitografia. Kolejnym krokiem było osadzanie topionego materiału- maszyna, która drukowała w technologi 3d. Jednak taki druk 3d był niedostępny dla przeciętnego użytkownika, a maszyny raczej były używane przez większe firmy. W 2006 roku podjęli krok, aby druk 3d był także dostępny dla domowych użytkowników, których trzymało się z dala od tej technologii. Technologia opiera głównie na montowaniu silników krokowych, które niestety do najtańszych nie należą. Swoją drogą jeszcze sobie poczekamy, aż druk 3d tak naprawdę na dobre wejdzie do naszych domów. Aktualnie na taką technologię mogą sobie pozwolić wyłącznie osoby, które dobrze zarabiają.
W medycynie doszliśmy do etapu, gdzie za pomocą technologii 3d można sobie wydrukować chociażby protezę. To jest zdecydowane pójdzie naprzód z technologią, gdyż nie zawsze można polegać na wykonawcach. Tutaj nie ma tego problemu, bo druk 3d daje nam olbrzymie możliwości. W przyszłości miejmy nadzieję, że technologia stale będzie się rozwijała. Możliwości stosowania tych drukarek zależy w dużej mierze od metody wytwarzania produktu. Między innymi dostępnych materiałów czy też czy też kubatury urządzenia.
Co możemy wytworzyć zatem za pomocą takiej drukarki? Między innymi produktyz tworzywa sztucznego. Gdzieś wpadła mi ostatnio w oczy drukowany model globusa Wikipedii, którego odwzorowanie było naprawdę niesamowite. Tyczy się to także produktów, które wymagają obróbki. Dla metalowych przedmiotów to tez nie stanowi większego wyzwania. Przydatne jest także do drukowania różnych form, które dotychczas robiliśmy ręcznie, tutaj drukarka zrobi to za nas. Zaoszczędzimy naprawdę mnóstwo czasu na wykonywanie takiej formy.
W domowych drukarkach przestrzennych używa się przed wszystkim tworzyw sztucznych. Produkty, które wychodzą z drukarki 3d wyglądają naprawdę obiecująco i z pewnością w przyszłości będą jeszcze lepsze. Spekuluje się, że drukowanie przestrzenne mogłoby służyć do produkcji broni poza kontrolą prawa. Jednak drukarki w domowych warunkach nie są w stanie wydrukować metalowych elementów. Poza tym domowe drukarki są dalekie od precyzji. Nie ma więc takiego zagrożenia.