muralRodzaje 

Jak zrobić mural?

Jak zrobić mural? To nie takie proste. Mural jest dziełem wielkoformatowym. Jego wykonanie wymaga współpracy wielu artystów oraz wysokiego nakładu środków. Niezbędne jest uzyskanie zgody właściciela budynku. Należy przedstawić mu projekt muralu, a także dokładną lokalizację. Jeśli właścicielem budynku jest wspólnota mieszkaniowa – do akceptacji projektu potrzebna jest zgoda większości jej członków.

Jak zrobić projekt muralu?

Przed przystąpieniem do projektowania należy zwrócić uwagę na kolory i kształty wokół budynku. Otoczenie może być inspiracją do stworzenia ogólnego zarysu dzieła oraz kolorystyki. Ważne, żeby szkic miał odpowiednie proporcje, co mural – jak zrobić, żeby były one zachowane? Rozwiązaniem może być sprawdzenie wymiarów budynku w projekcie lub zmierzenie ich ręcznie na podstawie zdjęcia. Znajomość wymiarów budynku przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy przenieść obraz na ścianę za pomocą linii siatki. Ważne jest podzielenie szkicu na równe kratki za pomocą pionowych i poziomych kresek. Na ścianie też należy narysować kratki przy użyciu poziomicy, a następnie przenosić poszczególne elementy rysunku z zachowaniem skali. Szkic można też przenieść na ścianę metodą na oko. Pomocne może być również używanie szablonów. Mural przygotowany tą techniką będzie bardziej przypominał graffiti.

Jak zrobić szkic muralu?

To Ty decydujesz, jak zrobić mural. Zastanów się, jaki jest motyw przewodni muralu i zacznij tworzyć. Etap szkicu jest najważniejszym etapem, od tego zależy, czy będziesz zadowolony ze swojego projektu. A może masz pomysł, a nie wiesz, jak go zrealizować? Jeśli nie masz pomysłu lub szukasz inspiracji, lub wsparcia, możesz skorzystać z pomocy studia graficznego wyspecjalizowanego w kompleksowej obsłudze malowania murali na każdym etapie pracy. 

Na etapie szkicowania zwróć uwagę na trudność jego wykonania. Im więcej światłocieni i płynnych przejść kolorystycznych, tym trudniej będzie to namalować, przez co mural będzie droższy. Geometryczne kształty są łatwiejsze do wykonania, podobnie jak murale wykonane i stylu grafiki wektorowej. Jeśli skomplikowana forma nie jest niezbędna – upraszczaj. Znaczenie ma też rozmiar ściany, na której zostanie wykonany. O ile mniejsze murale da się wykonać z drabiny, o ile przy większych należy użyć rusztowania, czy podnośnika. To oznacza, że do projektowania muralu powinni być zatrudnieni pracownicy zezwoleniem na pracę na wysokości.

Gdy mamy już ścianę i gotowy szkic, należy przystąpić do realizacji. Składa się ona z następujących etapów:

  • Przygotowanie podłoża – ścianę, którą mamy malować należy oczyścić z zabrudzeń i pozostałości farby. 
  • Dobór farby – do malowania murali najczęściej używa się farb akrylowych z dużą ilością żywicy, które nadają się do malowania zewnętrznych ścian. Nanoszenie farby – w trakcie samego malowania należy zwrócić uwagę na pogodę. Najlepiej malować w dni słoneczne w temperaturze pokojowej. Ważny jest też wybór techniki malowania. 
  • Zabezpieczenie powierzchni lakierem – lakier utrwala obraz i chroni go przed wyblaknięciem i zabrudzeniem. 

Mural można potraktować też jako inwestycję. Zamówienie reklamy w formie muralu będzie ciekawą i oryginalną formą promocji Twojej firmy. Jeśli chcesz się dowiedzieć się więcej na temat  murali, wejdź na stronę studia graficznego Wake Up Time (https://wakeuptime.pl/), gdzie znajdziesz inspirację, pomoc i nie tylko. 

Related posts