Technologie 

Druk sitowy, czyli technologia druku

Mamy do czynienia z naprawdę wieloma technologiami jeśli chodzi o druk. Druk sitowy, którym będziemy się zajmowali dziś jest połączeniem trzech innych technologii. Może wydawać się, że jest rzadko wykorzystywany, ale wciąż mamy z nim do czynienia jeśli chodzi o chociażby o drukowanie na tekstyliach. Jest to technika stosowana nie tylko w przemyśle, ale także reklamie. Drukowanie polega na naniesieniu na powierzchnię tzw. siatki i wypełnianie jej luk. Bardzo przypomina to sposób malowanie przez szablon.
Gołym okiem możemy zaobserwować, czy to jest druk sitowy czy też nie. Weźmy do ręki chociaż starą gazetę, gdzie wręcz dominuje druk sitowy. Ta technika jest stosowana także do drukowania wzorów na koszulkach, ale nie tylko. W zależności od tego czy podłoże, na którym drukujemy jest płaskie czy nie występują różne sposoby rozprowadzania farby. Na powierzchniach płaskich takich jak np. parasole reklamowe, koszulki, czy torby sito dociśnięte jest do powierzchni, a rakla rozprowadza farbę na produkcie. Natomiast na podłożach zakrzywionych takich, jak na długopisy reklamowe rakla stoi w miejscu, a sito wraz z szablonem i produkt przesuwają się z tą samą prędkością.
Druk sitowy z pewnością jeszcze całkiem nie zniknie, bo używa się jeszcze go głównie w przemyśle oraz reklamie. Te obie dziedziny nie znikną całkowicie z naszych oczu, bądźmy tego pewni. Rozróżnia się dwa typy drukowania sitowego: kontaktowy i bezkontaktowy. Drukowanie sitowe stosowane do zadrukowywania wyrobów włókienniczych nosi nazwę filmdruku, a stosowane w grafice artystycznej – serigrafii.
Druk sitowy jak każdy ma swoją własną historię i ciężko jest ocenić kto tak naprawdę jako pierwszy wpadł na ten pomysł. Jednak obstawia się, że jest to pomysł Yuzensai Miyasaki. Wykorzystywał on tę metodę w ozdabianiu chociażby kimon. Wcale mnie nie dziwi, że to zostało przeniesione na koszulki. Jednak przeniesienie sitodruku na papier z pewnością było czymś odważniejszym i można śmiało stwierdzić, że to pomysł na lata. Początkowo ta metoda występowała tylko w poligrafii, ale później z powodzeniem dobierano różne podłoże drukarskie w zależności od kształtu oraz materiału. Sitodruk jest niezwykle uniwersalną techniką znakowania. Można stosować ją na wielu rodzajach materiałów, takich jak: tkaniny, bawełna, dzianiny, a także drewno czy tworzywa sztuczne. Dlatego też może być wykorzystywany do znakowania zarówno toreb, odzieży, parasoli, czapek, jak i gadżetów plastikowych, drewnianych oraz skórzanych. Nie można tutaj mówić, że druk sitowy to technologia, którą wszyscy szybko zapomną. Jak widać przez tyle lat wciąż jest używana i trudno ją zastąpić czymś innym.
Druk sitowy jest wykorzystywany także w elektronice do wytwarzania układów scalonych. W Polsce sitodruk, zwłaszcza przemysłowy, zaczął się szybko rozwijać na początku lat 90. XX wieku. Powstało wiele zakładów i pracowni sitodrukowych, które w odpowiedzi na wymogi wolnego rynku zaczęły drukować materiały opakowaniowe, reklamy, plakaty, materiały biurowe i upominki. Można na to liczyć, że sitodruk wciąż będzie w zasięgu naszego wzroku.

Related posts

Leave a Comment