Rodzaje 

Sitodruk

Sitodruk jest rodzajem technologii druku stosowej zarówno dawniej jak i w czasach współczesnych. Sitodruk w której, jak sama nazwa wskazuje farba zostaje przepuszczona przez wcześniej przygotowane sito. Zakryte oczka siatki nie przepuszczają farby dzięki czemu farba która przechodzi przez sito tworzy konkretny, pożądany obraz.

Sitodruk  najczęściej stosuje się w przypadku kiedy zadaniem drukarskim jest stworzenie wydruku na tkaninach. Współcześnie stosuje się dwa rodzaje farb do sitodruku. Pierwsze z nich to farby wodne, które są bezwonne i nie zawierają PCV dzięki czemu są bardziej ekologiczne. Zapewniają również głębokie i żywe kolory. Drugim rodzajem farb stosowanych w sitodruku są farby plastizolowe, które są gęstsze niż farby wodne  w związku z czym odznaczają się lepszym kryciem niż farby wodne. Mimo to nie zasychają na siatce w przeciwieństwie do farb wodnych, co jest ich kolejną zaletą.

Sitodruk technika oferująca możliwość szerokiego zastosowania. Stosując tę technikę jako możemy tworzyć wydruki na wielu tworzywach takich jak tkaniny, bawełna, ale również drewno czy skóra. Dlatego często stosuje się sitodruk w przemyśle odzieżowym. Bez wątpienia to co wyróżnia druk sitowy to fakt, że dzięki zastosowaniu sita w procesie druku, możliwe jest stosowanie tej techniki zarówno w przypadku powierzchni płaskich jak i wielokształtnych na przykład cylindrycznych. Technika sitodruku pozwala również na zastosowanie dużej ilości farby dzięki czemu wydruki są  bardzo dobrej jakości, ponieważ zapewniają wyjątkową wyrazistość barwną. Dodatkowo farby stosowane w tej technice są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie różnych czynników zewnętrznych. Przede wszystkim są odporne na pranie dzięki czemu można stosować się w przemyśle odzieżowym. Farby plastizolowe utrwala się w temperaturze 160 stopni Celcjusza, żeby zapobiec ich zmyciu w trakcie prania. Ogromną i być  może najważniejszą zaletą tego rodzaju druku jest jego cena. Sitodruk tanią formą druku zarówno w przypadku wydruków nisko jak i wielonakładowych.

Sitodruk dzieli się na dwa podstawowe rodzaje. Filmodrukiem nazywa się sitodruk stosowany na tkaninach. Natomiast sitodruk  stosowany w grafice artystycznej to użytkowej to serigrafia. Przy pomocy serigrafii przenosi tworzy się reprodukcje obrazów. Pozwala ona na zastosowanie nieograniczonej liczny kolorów. Techniką serigrafii posługiwał się znany przedstawiciel pop artu, Andy Worhol.

Podstawową wadą technologii sitodruku jest fakt, że należy przygotować  matryce potrzebną do stworzenia nadruku przy pomocy sita. Ponad to sitodruk nie jest opłacalny dla bardzo małych nakładów, względnie poniżej 100 egzemplarzy. Dzieje się tak dlatego, że w sitodruku należy przygotować matryce. Niesie to ze sobą pewne koszty oraz pochłania czas. W procesie przygotowywania matrycy, sito pokrywa się emulsją światłoczuła, która naświetla się, razem z kliszą, światłem UV. Utwardzona w ten sposób emulsja światłoczuła stanowi dostawę gotowej matrycy, gdzie emulsja nie przepuszcza farby. Nieutrwalona emulsja zostaje wypłukana. Farba przeciśnięta przez te obszary sita, gdzie emulsja światłoczuła została wypłukana, tworzy wydruk. Gotowy wydruk, zostaje następnie utrwalony czyli wygrzany w odpowiedniej temperaturze.

 

Related posts

Leave a Comment