Rodzaje 

Druk płaski

Druk płaski jest jedną z podstawowych metod druku. W litografii i technikach graficznych wyróżnia się druk wklęsły, druk wypukły i druk płaski właśnie. Od druku wklęsłe i druku płaskiego odróżnia go, jak sama nazwa wskazuje, fakt, że powierzchnie drukujące jak i niedrukujące znajdują się na tym samym poziomie względem siebie.

Druk płaski dzieli się na dwie podstawowe metody druku. Pierwsza z nich to metoda bezpośrednia polegająca na tym, że forma drukowa ma bezpośredni kontach z medium, na którym tworzy się wydruk. Natomiast druki rodzaj druku to druk przeciwstawny czyli pośredni, gdzie występuje jakiś element pośredniczący, przez co forma drukowa nie ma kontaktu z medium.

Druk płaski opiera się na zasadzie chemicznej związanej z hydrofobowymi właściwościami tłuszczów. Współcześnie stosowany dzieli się na techniki litograficzne i druk offsetowy. W przypadku druku offsetowego bez nawilżenia stosuje się olejofobowy kauczuk silikonowy. Natomiast w przypadku druku offsetowego z nawilżeniem  stosuje się rozwór wodny który ma zapobiegać nanoszeniu się olejofilowej farby na formę drukową. Gdy wysycha farba wysycha również woda.  Współczesny druk płaski  stosowany w grafice i reklamie to przede wszystkim druk offsetowy, który cieszy się bardzo duża popularnością. Druk offsetowy prezentuje kilka zalet, które wpłynęły na jego popularność. Przede wszystkim jest do druk tani dla dużych nakładów, w przeciwieństwie do również dziś popularnego druku cyfrowego, który sprawdza się w małych nakładach i niewielkich formatach.  Szacuje się, że druk offsetowy staje się opłacalny w nakładach powyżej pięćset egzemplarzy. Kolejną zaletą druku offsetowego jest możliwość zastosowania w jego przypadku wielu rodzajów gramatur i rodzajów papieru. Ale przede wszystkim druk offsetowy zapewnia świetną jakość kolorystyki  oraz pasowania stron. Ten rodzaj druku płaskiego posiada jednak znaczące ograniczenia i wady. Nie jest on opłacalny w przypadku niewielkich nakładów. Technologia druku offsetowego wiąże się również z wydłużonym czasem realizacji zlecenia. Druki nie mogą tez podlegać personalizacji w przeciwieństwie do druku cyfrowego, w którym możliwa jest zmiana dowolnym elementów graficznych w pojedynczym egzemplarzu.

Druk płaski występuje również w rodzaju technologii siatłodruku. Światłodruk jest techniką  o ograniczonym zastosowaniu. Zazwyczaj stosuje się ją w celach artystycznych, przy reprodukcji grafik, malarstwa czy starodruków. Związane jest to z tym, że w technice siatłodruku nie stosuje się rastra co zapewnia bardzo realistyczny wydruk. Jest to jedyna technika w której nie stosuje się rastra. Na co dzień wydruki nie wymagają aż tak dobrej jakości i realizmu dlatego nie znalazła ona zastosowania w komercyjnym przemyśle graficznym na szerszą skale. W technice światłodruku matryce  jest zazwyczaj wykonana ze lub metalu, którą powleka się najczęściej żelatyną.

Druk płaski dawniej nazywany był litografią i był stosowany w grafice warsztatowej.  Litografia to rodzaj artystycznego druku gdzie ręcznie wykonuje się rysunek tłustym tuszem na matrycy, którą później pokrywa się wodą.

 

Related posts

Leave a Comment